Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde etkinlik aracı olarak özelleştirme ve araç muayene hizmetlerinin özelleştirilmesi
Efficiency increasin for fulfilling public services through privatisation and privatizing technical periodic inspection services as an absolute public service
  1. Tez No: 590400
  2. Yazar: ASLAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kamu hizmetlerinin anlam ve kapsamı üzerinde ittifak edilememekle birlikte, bu kavram anayasalarda yer almış,doktrinde ve yargı kararlarında tartışma konusu edilmiştir.Devletin gerekli oluşunu kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi zorunluluğu ile açıklayan yaklaşımların yanında, milli devletlerin var oluşundan beri, her ülkenin kendi geçirdiği tarihi süreçlere bağlı olarak kamu hizmetlerinin kapsamı bazen genişlemiş bazen daralmıştır.Devlet faaliyetlerinin, kamusal alanın genişletilmesi için siyasal karar vericiler tarafından bir faaliyet hakkında kamu yararı olduğuna hükmedilmesi yeterli olmaktadır. Nitekim; bu doğrultuda anayasalarımızda devletleştirmeye ilişkin hükümler yer almış ve siyasal otorite tarafından kamusal alanı genişleten çok sayıda karar verilmiştir. Devletin küçültülmesi ise, büyütülmesi kadar kolay bir uygulama olmamakla birlikte, 1980'lerden sonra küresel ölçekte uygulanan özelleştirme programlarıyla, kamu faaliyet alanının daraltılması ve yerine getirilme etkinliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada genel olarak dünyada, özel olarak Türkiye'de özelleştirme uygulamaları değerlendirilmiş ve bir örnek olay ele alınarak mutlak kamu hizmeti olan araç muayene hizmetlerinin özelleştirilmesi sonrasında etkinlik sağlanıp sağlanamadığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite, without having common understanding on meaning and content of“public services”in between scientists, lawyers and intellectuals, however, concept had always being placed in articles of Turkish Constitutions and discussed High Court Decisions for its scopes. Some scientist, like member of Public Services School (or Bordeaux School) tried to explain necessity of the state with the approaches of requirement to fulfill public services along with since than nation state emerged. Dependent on undergone political-historical periods in which mostly witnessed increasing tendency of obligations of the states, but rarely public services thoughts are decreased. For boosting activities of state or in the other mean, for increasing dense of public services are sufficient to have any decision which is given by policy makers and to say“having the public interest”is enough. In fact, to facilitate decision making process, our Constitutions had been having nationalization provisions in its articles since than early years of the Republic even Ottoman period. In spite of diminishing of the state as is not easy as enlarging of it, however, after 80's with insistent privatization programs implemented in many countries which aimed diminishing volume of public for reducing taxpayers burdens and increasing effectiveness of state activities. In this work, generally privatization programs in the world and specifically absolute public service as an example in Turkey assessed. This manner, technical periodic inspection for vehicles has been questioned if“services”gained effectiveness after privatization.