Demografik ve çalışma hayatı ile ilgili özelliklerin presenteeism ve örgütsel bağlılık davranışı ile ilişkisi: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi idari personel uygulaması
The relation of properties related to the demographic and working life with presenteeism and organizational commitment behavior: A study on the administrative staff of Aydin Adnan Menderes University
- Tez No: 590404
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde çalışan idari personelin örgütsel bağlılık ve presenteeism arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bu çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında tasarlanan hipotezlerin testi için veri toplama ve elde edilen verilerin değerlendirilmesinde nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemine başvurulmuş ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde idari personel olarak görev yapan personelin bireysel bilgileri ve ölçek ifadelerinin bulunduğu anket soruları yüz yüze görüşülerek kendilerine yöneltilmiştir. Anket toplamda üç bölümden oluşmakta olup, bu bölümler“Bireysel Tanıtım Formu”,“Standford Presenteeism Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiyedeki üniversitelerde görev yapan idari personeller oluşturmaktadır. Örneklemi Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde çalışan 1148 idari personel oluşturmakta olup, örneklem hacmi 181 kişi olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analiz edilmesinde, IBM SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. İdari personelin tanıtıcı özellikleri ile ilgili verilerin dağılımları frekans ve yüzde oranı ile belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Standford Presenteeism Ölçeğinden alınan puanların normal dağılım gösterme durumları Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiş ve ölçeklerin ve alt boyutların puanlarının dağılımının normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Standford Presenteeism Ölçeğinden alınan puanların personelin tanıtıcı özelliklerine göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testine başvurulmuştur. Kruskal-Wallis H testi sonucunda gruplar arasındaki farklılıkların tespitinde non parametrik çoklu karşılaştırma testlerinden Dunn's testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Araştırma sürecinin sonucunda incelenen olarak idari personelin kurumsal bağlılıklarının cinsiyete, yaşa, unvana, idari birime, çalışılan süreye göre farklılaşma göstermedikleri ve idari personelin kurumsal bağlılık seviyeleri ile onların preesenteeisim durumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between organizational commitment of administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University and presenteeism and to examine it according to various variables. For this purpose, descriptive survey model was used in this study. To test the hypotheses designed within the scope of the research, quantitative method was used for data collection and evaluation of the data obtained. Questionnaire method was used as data collection tool and survey questions which include personal information and scale statements of the staff working as administrative staff at Aydın Adnan Menderes University, were addressed face to face. The questionnaire consists of three sections in total and these sections were designed as Individual Presentation Form“, Standford Presenteeism Scale”and Organizational Commitment Scale ". The population of the study consisted of administrative staff working at the universities in Turkey. The sample consisted of 1148 administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University and the sample size included 181 persons. IBM SPSS 20 statistical program was used in order to analyze the data obtained from the research. The distribution of the data about the descriptive characteristics of the administrative staff was determined by frequency and percentage.The normal distribution of scores obtained from the Organizational Commitment Scale and Standford Presenteeism Scale used in the study were analyzed by Kolmogorov-Smirnov test and it was determined that the distribution of the scores of the scales and lower dimensions was not suitable for the normal distribution. For this reason, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used to examine the differentiation of the scores obtained from Organizational Commitment Scale and Standford Presenteeism Scale according to the descriptive characteristics of the staff. As a result of the Kruskal-Wallis H test; Dunn's test, one of the non-parametric multiple comparison tests, was used to determine the differences among the groups. The findings within the scope of the study were evaluated with a 95% confidence interval. As a result of the research process, it was found that the institutional commitment of administrative staff did not differ according to gender, age, title, administrative unit, duration of work and there was no significant relationship between the institutional commitment levels of administrative staff and their presenteeism.