Şekil ve içerik bakımından Arapçadaki müselles sözcükler ve bu sözcüklerin elektronik ortama aktarılması
Triangular words in the Arabic language in terma of form and content and how to transfer them to an electrnoic dictionary
- Tez No: 590422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzdeki gelişim ve teknoloji çağında araştırmacıların en kısa sürede ve en az çabayla bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla sözlük çalışmaları elektronik ortamlara taşınmaktadır. Bu çalışmada, böylesi bir amaç doğrultusunda Arapçadaki Müsellesât (Üçlemeler) konusu ele alınmış, söz konusu sözcüklerin tasnifi, elektronik ortama aktarlması, tarihî süreçte konuyla ilgili telif edilmiş çeşitli kaynaklardan yararlanarak anlamlarının tespiti hedeflenmiştir. Ayrıca daha sonraki aşamalarda bu çalışmanın internet ortamına aktarılması da çalışmanın hedeflerinden biridir. Çalışma, literatür taramasıyla başlamakta, klasik dönemdeki konuyla ilgili çalışmalara ışık tutmaktadır. Söz konusu çalışmalarda izlenen metodoloji ve kategorizasyon sistemi ile ilgili bilgiler verilmiş, bu sayede konuya dair bir ön bilgilenme sağlanmaya çalışılmıştır. Arapçadaki Müsellesât konusu bütün yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Klasik dönemde telif edilmiş olan müsellesât konusuyla ilgili eserlerden altı tanesi seçilmiş ve bunlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Müsellesât konusuyla ilgili modern çalışmalara da yer verilmiş ve tezin son bölümünde Arapçadaki müselles kelimelerin elektronik ortamda bir sözlük haline getirilebilmesi için gerekli olan veri tabanı hazırlanmıştır. Böylece Arapçadaki müselles kelimelerle ilgili elektronik bir sözlük hazırlama çalışmasının alt yapısı oluşturulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's development and technology era, dictionary studies are carried to electronical environments in order to enable researchers to access information in the shortest time and with minimum effort. In this study, the subject of Muslim (Muselles) in Arabic was discussed for this purpose. In addition, the transfer of this study to the internet environment in the later stages is one of the objectives of the study. The study is scalded by literature review and sheds light on the studies on the subject in the classical period. Information about the methodology and categorization system followed in these studies was given and thus, a preliminary information about the subject was tried to be provided. The issue of Musellesât in Arabic has been tried to be handled in all its aspects. Six of the works related to the subject of Islam, which was copyrighted in the classical period, were selected and examined in detail. Modern studies on the subject of Islam were also included, and in the last part of the thesis, the database required for translating the Arabic words in Arabic into a dictionary was prepared. Thus, an attempt was made to create an infrastructure for the preparation of an electronic dictionary on Arabic words in Arabic.