Border issues in the Western Balkans: The demarcation process between Kosovo and neighboring countries
Batı Balkanlar'daki sınır sorunları: Kosova ve komşu ülkeler arasındaki sınır belirleme süreci
  1. Tez No: 590423
  2. Yazar: MUHAREM SHTAVICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Batı Balkan ülkeleri arasındaki çatışmaların barışçıl çözümü, Avrupa Birliği entegrasyonuna yönelik kilit konulardan biridir. Sınır sorunları gibi potansiyel engellerin kaldırılması, Batı Balkan ülkelerinin yerine getirmesi gereken zorunlu bir AB genişleme kriteridir. Fakat, tüm devletler bu görevi başarıyla yerine getirmemiştir.Hatta bazı ülkeler, bu görevi yerine getirememelerine rağmen AB'nin üyesiyken, Kosova hala Shengen bölgesinde vizesiz seyahate izin alabilmek için komşularıyla sınır problemini çözmeye çalışıyor. Yugoslavya'nın dağılması, hem halk için hem de uluslararası toplum için bir felaket oldu. İnsan ve maddi kayıpların yanı sıra, bir başka sorun da Yugoslavya'dan ayrılan cumhuriyetlerin ve özerk bölgelerin hakça sınır belirleme mevzusudur. Badinter Komisyonu, eski Yugoslavya'nın dağılmasından sonra barışçıl bir çözüm bulma konusunda sınır belirleme konusundaki en önemli değerlendirmelerden biri olmuştur. Bu tez, eski Yugoslavya'nın idari sınırlarının kronolojisine dayanarak, Kosova'nın komşu ülkelerle olan bağımsızlığının ardından sınır problemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ana amaç; Kosova ile komşu devletler arasında belirlenmiş sınırın uluslararası hukukun ilkelerine uygun olup olmadığını ve sonuçta Kosova'nın kazanç ve kayıplarının ne olduğunu irdelemektir.
Özet (Çeviri)
The peaceful settlement of conflicts between the Western Balkans states is one of the key issues towards European Union integration. Removing potential obstacles such as the border problems, is a mandatory EU enlargement criteria which Western Balkan countries has to fulfill. However, not all states have completed this task successfully. Some of them are even part of the EU, while Kosovo still strives to solve the border issues with its neighbors, in order at least to get a green light on visa-free travel in the Schengen area. The dissolution of Yugoslavia has been a great calamity for its people and international community as well. Besides human and material losses, another problem was to find the right border demarcation of successive republics and autonomous provinces. The Badinter Commission has been one of the most important assessments in finding peaceful solution after the disintegration of the former Yugoslavia. This thesis aims to study the border demarcation of Kosovo with neighboring countries after its independence, based on the chronology of the administrative borders of the former Yugoslavia. The main objective will be; finding out whether the demarcation between Kosovo and its neighbor states has been completedconform the principles of international law, and what are the gains and losses of Kosovo at the end of this phase.