Teknoloji yönetimi
  1. Tez No: 590464
  2. Yazar: SİDAT TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknoloji, günümüz dünyasında yönetilebilen ve bunu başaranlara çok büyük üstünlükler sağlayabilen bir kavram haline gelmiştir. Bu çalışmada teknoloji yönetiminin, yönetimsel açıdan nasıl etkileri olduğu, inovasyon kavramı ile etkileşim, şirketler içerisinde inovasyon etkisinin, disiplini, değişken yapı içerisinde ele alınarak sistemin teknoloji açısından yönetimsel özellikleri ele alınmıştır. Bu tarz uygulanan sistemsel uygulamalarının şirket performansına etkisini analiz etmek amacıyla, Teknoloji Yönetimi Yeteneği kavramını esas alan bir yetenek şirketler arasında farklılıklar oluşturan bir yapı öngörülmüştür. Araştırmada anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 20 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Ölçek oluşturulabilmesi için gerekli olan boyutlandırma çalışması istenilen düzeyde uyum indekslerine ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Teknoloji yönetimi katılımcıların yüzde 85'i tarafından şirketlerin sürdürülebilir olması yönü ile çok önemli bir stratejik yapı olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
Technology has become a concept that can be managed in today's world and has a great advantage for those who succeed in it. In this study, the effects of technology management on managerial aspects, interaction with the concept of innovation, the effect of innovation within companies, discipline, variable ability theory and technology management talent have been devised. In order to analyze the impact of technology management practices on the performance of the company, a structure that is based on the Technology Management Ability concept and a talent company is envisaged. The data obtained from the survey were analyzed by SPSS 20 program. The dimensioning work required to create a scale was achieved by achieving compliance indexes at the desired level. According to the results of the research, technology management considers that 85 percentage of the participants is a very important strategic structure with the company being sustainable.