Özgecilik, toplumsal işbirliği ve rekabet
Altruism, cooperation and competition
- Tez No: 590479
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir toplum kendi çıkarını düşünen akılcı ve bencil iktisadi insanla (homo economicus) kendi çıkarlarına karşın toplumsal özveride bulunan özgeci (altruistik) bireylerden oluşmaktadır. Bir piyasanın, ya da başka bir toplumsal kurumun ortaya çıkışını ve gelişimini bu karma (heterogen) yapı içindeki bireyler arasındaki birikimli davranışlar belirlemektedir. Özgeci cezalandırma, bu birikimli davranışların ortaya çıkardığı kamu mallı niteliğindeki yapısal kurumların ve işbirliğinin sağlanmasında yaşamsal bir araçtır. Bu tez çalışmasıyla aynı anda bir arada süren grup içi ve gruplar arası rekabetin toplumsal işbirliği üzeindeki etkisini araştırılmıştır. Bu etki çok aşamalı seçim kuramlarına uygun, z-tree ile programlanmış, ödülün grup içi rekabette kaybedenlerce, gruplar arası rekabette ise kaybeden grup tarafından ödendiği bir deneyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A society is composed of rational selfish people who consider their own interests (homo economicus) and altruistic individuals who, despite their own interests, are socially self-sacrificing. The emergence and development of a market or any other social institution is determined by the iterated behaviors of individuals within this heterogeneity. Altruistic punishment is a vital tool in sustaining cooperation and the institutional structures of the public goods of these iterated behaviors. This thesis study deals with the impact on cooperation of the in-group and inter-group competitions working within the same time. The impact has been conducted with an experiment codified with z-tree and consistent with the multi level selection teories where the winners prize is paid by the loser subjects when in-group competition and by the loser group when inter-group competition.