Ebru sanatçısı Hülya İlter'inin sanatsal çalışmalarının incelenmesi
Marbling artist Hülya İlter's study of artistic work
- Tez No: 590480
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Eski eserlerde süsleme olarak kullanılan ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olup kağıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biridir. Usta-çırak ilişkisi ile yaşayarak öğrenilen ve sanatçının müdahale edemeyeceği birçok değişkenden etkilenen, uzun ve zorlu bir süreci olan ebru, kendine özgü, bir daha aynısı yapılamayan bir sanattır. Bu araştırmada Hülya İlter'in atölyesinde ebru sanatı yapılış aşamalarının analizi, yapımında kullanılan teknikler, kullanılan araç gereçler ve Hülya İlter'e ait 15 eser araştırmanın problem konusunu oluşturmaktadır. Ebru sanatı hakkında kaynaklara ulaşıp bilgi toplanarak belge ve kaynak oluşturmak, ebru sanatına gönül vermiş Ankara'daki Ebru Ustalarından Hülya İlter'in Ebru sanatı ve eğitimine olan katkıları incelenerek belgelemek ve kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Geleneksel Türk El sanatlarımızdan“Suyun Renkle Dansı”olarak da isimlendirilen ebru sanatı ülkemizde ve dünyada büyük bir öneme sahiptir. Ebru sanatı geçmişten günümüze önemli ustalar sayesinde ulaşmıştır. Her usta ebru sanatına bir iz bırakmıştır. Bu izler ebru sanatının gelişmesini ve günümüze ulaşmasını sağlamıştır. Ankara'daki ebru ustalarından Hülya İlter'in eserlerinin incelenmesi ve kaynak oluşturması bakımından bu araştırma bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemlidir. Ebru sanatı geniş çaplı araştırılarak ve kaynaklar alınarak literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucu Ebru sanatı ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Eserleri belli özelliklere göre incelenmiştir. Hülya İlter'inin ebru sanatına ve eğitimine katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Be used marbling In antiquities is a traditional handicraft, one of the most important of paper decoration arts.Learned by living with master apprentice relationship and the artist can not intervene, influenced by many variables, which marbling long and challenging, specific, it is an art that can not be done again.In this research, Hülya ilter's artist's workroom analysis of marbling art stages, techniques used in construction, and hülya ilter's 15 artworks make up the problem of the research. By reaching sources about marbling art, to collect information about the art of marbling, to create resources, devoted to the art of marbling, one of the marbling masters Hülya ilter in ankara, examining her contributions to marbling art and education, intended to document and generate resources.traditional Turkish our handicrafts called the“dance of water with color ”which has a great importance in our country and in the world. The art of marbling has reached to the present day thanks to (by) important masters. These traces have led to the development of the art of marbling and reaching the present day. one of the marbling master, Hülya ilter 's examination of works and source, This research is important in terms of transferring this art to future generations.Exentive researching the art of marbling, by taking resources has scanned literature review. Result of literature review, marbling tried to explain in detail. Her works have been studied according to certain characteristics. it put forward Hülya ilter' contribution to marbling art and education.