Likya Bölgesi'nde Bey dağları ve yakın çevresi kırsal kült alanları
Bey mountains and close perimeter rural cult areas in the Lycian Region
- Tez No: 590482
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'nin güneybatısında yer alan Likya Bölgesi'nin Bey Dağları kırsalı ve yakın çevresindeki kırsal kült alanları incelenmiştir. Çalışmada bölgedeki kutsal alanlar ve kültler, ikonografik özellikler ve arkeolojik veriler göz önüne alınmıştır. Araştırma kapsamında Likya Bölgesi ve kırsal yerleşimleri esas alınmıştır. Bu amaçla kutsal alanlarda bulunan arkeolojik kalıntılar yerinde incelenmiş, ayrıca bugüne kadar alanda yapılan araştırma ve çalışmalarla bağlantılı kaynakçalardan yararlanılmıştır. Bölgede çok daha fazla kült alanı olduğu bilinmekle birlikte, bu tür merkezler, tapınım gören tanrılar ve bu alanlarla bağlantılı yapı ve kültür ürünleri Likya Bölgesi'nde bugün ve daha ileriki dönemlerde yapılacak araştırma ve çalışmalarla daha net olarak ortaya konabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis Lycia, located in southwest Turkey within the scope of work and the Bey mountains in rural areas around the holy recently been investigated. A detailed analysis was performed by taking into account the sacred areas and cults, viconographic features and archaeological data. All Lycian Region and rural settlements were taken into consideration. Archaeological remains were inverstigated in situ. Outside settlements within Lycia region were identified. Our research covers only Lycia and non-Residential cult areas. This thesis sheds light on future research with new assumptions.