Degas'nın eserlerinde at teması
The theme of horse in Degas' works
- Tez No: 590483
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
1834 yılında Paris'te doğan Fransız ressam ve heykeltıraş Edgar Degas (1834-1917) döneminin ve tüm zamanların en büyük sanatçılarından biridir. Büyük ustaları çok iyi inceleyen ve çalışan Degas üslubu ve kullandığı tekniklerle çağının önünde giden bir sanatçı olmuş ve akademik sanatla modern sanat arasında bir köprü kurmuştur. Empresyonistlerin ilk sergisinden itibaren (1874-1886) önemli bir organizatör ve katılımcıdır fakat kendisi için bu terimi reddetmiştir. Yine de özellikle 1880'lerden itibaren eserlerinde Empresyonist etkiler görülebilmektedir. Empresyonistler gibi açık havada resim yapmayı reddeden modern hayatın ressamı Degas, Paris hayatını en iyi gözlemleyen ve tasvir eden sanatçılardan biridir. Eserlerinde çalışmayı seçtiği balerinler, şarkıcılar, şapkacılar, çamaşırcı kadınlar, hayat kadınları ve yıkanan, kurulanan ve saçlarını tarayan kadınlar temaları dışında at teması da önemli bir yer tutmaktadır. Sanatçının hareketi tasvir etmeye olan tutkusu için atlar ideal yaratıklardır. Döneminde Fransa'da altın çağını yaşayan at yarışlarında Degas özellikle yarış atlarını yarış sırasında değil fakat yarış öncesinde gözlemlemeyi ve tasvir etmeyi tercih etmiştir. Degas'nın döneminde onun kadar at temasını yoğun işleyen ve bu kadar çok eser üreten başka bir sanatçı yoktur. Değişik tekniklerde deney yapmayı seven Degas, at temalı eserlerinde daha çok çizim, yağlıboya, pastel ve balmumu modelleme tercih etmiştir. Sanatçı hayatı boyunca sadece bir heykelini sergilemiştir ve diğer bütün balmumu heykelleri ölümünden sonra gün ışığına çıkmıştır. Degas neredeyse tüm kariyeri boyunca at temasına ilgi duymuştur fakat 20.yüzyılda bu temaya karşı ilgisinin bir ipucu yoktur.“Degas'nın Eserlerinde At Teması”başlıklı bu çalışmada, Degas'yı ve sanatını daha iyi anlamak adına yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri çalışılmıştır. Tezin ana konusu olan sanatçının at temalı resimleri ve heykelleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, Degas'nın at temalı eserlerinin sanatındaki ve sanat tarihindeki yeri ve önemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in 1834, in Paris, French painter and sculptor Edgar Degas (1834-1917) was one of the greatest artists of his era and of all times. Degas who had examined and had studied the masters very well was an artist who was ahead of his time with his style and the techniques he had used. He had built a bridge between the academic art and the modern art. Degas was an important organizer and participant at the Impressionist exhibitions (1874-1886) since the first exhibition but he refused this term for himself. However the Impressionist effects can be seen at his works especially dating from the 1880's. As a modern life painter who refused to work at outdoors Degas was one of the artists who observed and depicted the Parisian life the best. Aside from the theme of ballet dancers, singers, milliners, laundresses, prostitutes and women at their toilette that Degas chose to work with the theme of horse also had an important place in his works of art. For his passion for depicting the movement the horses were ideal creatures. The horse races were at its' golden age in France and Degas especially preferred to observe and depict the race horses not during the races but before the races. There is no other artist like Degas who intensely treated the theme of horse and produced so much work during his era. Degas who liked to experiment with different techniques preferred mostly drawing, oil, pastel and wax modelling in his works with the theme of horse. Throughout his life he had exhibited only one of his sculptures and all of other wax sculptures were emerged after his death. Degas was interested in the theme of horse almost throughout his career but in the 20th century there is no sign of his interest in this theme. In this research entitled“The Theme of Horse in Degas' Works”, Degas' times, life and works of art were studied on behalf of understanding the artist and his art better. Degas' paintings and sculptures with the theme of horse which is the main subject of this research were examined in details. In this context, the role and the importance of his works of art with the theme of horse in his art and in the history of art were evaluated.