Başlangıç keman eğitiminde makamsal yaklaşıma yönelik öğrenci görüşleri
Student views regarding maqam approach in beginner violin training
- Tez No: 590493
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı; Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında öğrenim gören lisans 1. Sınıf öğrencilerinin makamsal keman öğretimi hakkında görüşlerini brlitlrmektir. Araştırma, durum tespitine dayalı genel tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalları ve lisans birinci sınıf öğrencileri; örneklemini ise Gazi Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde öğrenim gören Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Lisans birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bilgi toplamaya dayalı anket sonucunda elde edilen veriler, frekans ve yüzde analizine tabi tutularak tablolar halinde yorumlanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, başlangıç makamsal keman eğitiminde geleneksel müziklerimizin kullanımının arttırılması ve çağdaş keman eğitim metotlarında sıklıkla yer alması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to indicate the views regarding maqam-related violin teaching of junior students at Music Education Faculties. The work is a descriptive study which is based on scanning model that is in case study. Ecudation Departments, Fine Arts Education Departments, Music Education Faculties and junior college students constitute the sample of the study while the junior college students who pursue their studies in music education of Gazi University, Bolu Abant Izzet Baysal University, Necmettin Erbakan University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University and Omer Halisdemir University constitute the population of the study. Being subjected to frequency and percentage analysis, the data as a result of the surveys aimed at gathering information has been interpreted in tables. As a result of the data, the increase of the use of traditional Turkish music in elementary maqam-related violin education and the inclusion of them in contemporary violin education metods often are recommended.