Gestalt kuramının Kübizm akımı ile birleştirilerek görsel sanatlar dersinde uygulanması
Application of gestalt theory visual arts course by combining with Cubizm current
  1. Tez No: 590505
  2. Yazar: NERMİN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, görsel sanatlar eğitimi dersinde Gestalt ilkelerinden ve kübizm sanat akımından yararlanılıp, görsel algı ile görsel bellek, ve yaratıcılık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yapılan etkinliklerle alt problemler incelenmiştir. Bu çalışma nitel bir araştırma olup, deneysel araştırma desenlerinden tek guruplu deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu soyut düşünebilme yeteneği gelişmiş Ankara il sınırları içinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi Toygar Börekçi Ortaokulunun, 7. sınıf şubelerinden random olarak seçilen 30 öğrencilik tek grup oluşturmaktadır. Araştırmada, alt problemlere yönelik çalışma gurubu üzerinde ön uygulama ve son uygulama şeklinde iki farklı uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalar sonucunda elde edilen görsel dokümanlar, içerik analizi ile yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlarda, çoğunlukla öğrencilerin, belli bir bütünlük içerisinde olan, sade, somut biçimleri resimlerine aktardıkları gözlenmiştir. Öneriler kısmında çalışma sonucu elde edilen sonuçlara bağlı olarak, alanda yapılacak çalışmalara dönük öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Gestalt principles and Cubism art movement were used in visual arts education course and their effects on visual perception and visual memory and creativity were investigated. For this purpose, sub-problems were examined with the activities carried out. This study is a qualitative research and one-group experimental pattern method was used from experimental research patterns. The study group of the research developed the ability to think abstractly at the official Toygar Börekçi Secondary School under the Ministry of National Education, located within the borders of Ankara province, 7. it is the only group of 30 students randomly selected from class branches. In the study, two different applications were made in the form of pre-application and final application on the study group for sub-problems. The visual documents obtained as a result of these applications were interpreted by content analysis. In the results obtained, it was observed that the students often transferred simple, concrete forms with a certain integrity to their paintings. In the recommendations section, depending on the results obtained from the study, suggestions for the studies to be done in the field have been developed.