Tersine mentorluk
Reverse Mentoring
  1. Tez No: 590508
  2. Yazar: VURAL ALPHAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zamanımız içerisinde yaşanan teknoloji imkanları apayrı bir sürecin temel zirvesi haline dönüşmüştür. Bu nedenle de hayatımızın her alanında teknoloji ve teknoloji ürünlerini kullanmamız kaçınılmaz bir hal almıştır. Yine insan kaynakları yönetiminin bir türü olan tersine mentorluk, son yıllarda oldukça sık kullanılmaktadır. Tersine mentorluk, genel olarak bir şeylerin öğrenilmesinde en temel ve en modern yapısı ile teknoloji öğreneme ve kullanma açısından son derece önemli hale gelmiştir. Bu nedenle de bu sistem sık kullanılmaya başlanmıştır. Sistemin ayrıntılı incelenmesi ile sistemi kullanan ve yöneten farklı kişiler ile oluşmaktadır. Bu da çift mekanizmalı kontrol sisteminin daha aktif kullanılmasını sağlamaktadır. Görüldüğü gibi bu yönetim daha çok genç beyinlerin kullanılmasını ve yönetim alanında eğitime dayalı tüm gelişmelerin daha etkin kullanılacağının da bir göstergesi olarak ele alınmaktadır. Şirket içlerinde, sosyo-psikolojik, süreç, iletişim ve motivasyon gibi unsurlar ile birleştiği zaman daha etkili bir yönetimi ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle de bu çalışmada, alan araştırmasında bu hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışma planı içerisinde insan kaynakları kavramı ayrıntılı olarak ele alındıktan sonra, ikinci bölümde tersine mentorluk ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise alan araştırmamız olan anket bulguları analiz edilmiştir. Anket çalışmasına tersine mentorluk uygulayan ve uygulamayan iki işletme üzerinde toplam 150 katılımcı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology opportunities in our time has become the basic summit of a different process. Therefore, it is inevitable that we use technology and technology products in every aspect of our lives. Again, mentorship, which is a kind of human resources management, has been used quite frequently in recent years. On the contrary, mentoring has become extremely important in terms of learning and using technology with its most basic and most modern structure. Therefore, this system is being used frequently. With the detailed examination of the system, the system consists of different people using and managing. This makes the dualmechanism control system more active. As it is seen, this management is mostly used as an indicator of the use of young minds and all the developments related to education in the field of management will be used more effectively. When combined with elements such as socio-psychological, process, communication and motivation within the company, it creates a more effective management. Therefore, in this study, these issues are discussed in detail in the field research. In the second part, general information about mentoring is given. In the last section, the survey findings of our field survey were analyzed. In contrast to the survey study, a total of 150 participants were employed in the two companies that applied and did not implement mentoring