Bilgi yönetimi
Information management
- Tez No: 590510
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilgi, tarih boyunca“güç”olarak algılanan bir kavram olmuştur. Bunun sebebi ise bilginin, yaşamın temeline yerleşmiş olmasıdır. Bilgi yönetimi, performansı artırmak için toplumlarda var olan farklı bilgi türlerini harekete geçirebilir. Değişen bir ortamda, davranışı kendisi ve içinde yaşadığı dünya hakkındaki bilgiye göre uyarlayarak hedefleri takip eder. Bu nedenle bilgi toplumu, bilgiyi yaratma, edinme, organize etme ve paylaşma ve bu bilgiyi davranışını tasarlamak için uygulama becerisine sahip bir öğrenen organizasyondur. Bilgi toplumu, eleştirel olarak bilgi yönetimine bağlıdır. Kuruluşun bilgi kaynaklarını kullanma kapasitesi ve örgütsel büyümeye enerji vermek için bilgi yeteneklerinden faydalanır. Bilgi yönetimi, organizasyonun öğrenme faaliyetlerini destekleyen bir süreçler döngüsüdür; bilgi ihtiyaçlarını belirlemek, bilgi edinmek, bilgi düzenlemek ve depolamak, bilgi ürün ve hizmetleri geliştirmek,bilginin dağıtılması ve bilginin kullanılması bu döngünün süreçleridir. Bu işlemlerin her birinin analizi, kurumlardaki bilgilerin değerini en üst düzeye çıkarmak ve bilgi uzmanlarının rollerini yeniden ortaya çıkarmak için, kütüphaneciler, bilgi sağlayıcıları, bilgi teknolojileri uzmanları veya bilgi bilimcileri gibi yeni stratejiler önerir. Bu tez çalışmasında; bilgi kavramı ve bilgi çeşitleri incelendikten sonra, bilgi yönetimi süreci ve bu sürecin basamakları açıklanacak, daha sonra eğitim örgütlerine uygulanabilirliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The intelligent organization is able to mobilize the different kinds of knowledge that exist in the organization in order to enhance performance. It pursues goals in a changing environment by adapting behavior according to knowledge about itself and the world it thrives in. The intelligent organization is therefore a learning organization that is skilled at creating, acquiring, organizing, and sharing knowledge, and at applying this knowledge to design its behavior. Organizational learning depends critically upon information management the capacity to harness the organization's information resources and information capabilities to energize organizational growth. Information management is a cycle of processes that support the organization's learning activities: identifying information needs, acquiring information, organizing and storing information, developing information products and services, distributing information, and using information. An analysis of each of these processes suggests new strategies for maximizing the value of information in organizations, and for a reinvention of the roles of information professionals, be they librarians, information providers, information technologists, or information scientists. In this article following the analysis of the notion and the types of information, the process of information management and the steps of this process will be explained. Finally, the applicability of this process in educational organisations will be discussed.