Bilgi toplumunda zaman yönetimi ve bankacılık sektöründe yöneticiler üzerine bir uygulama
Time management in society and an application among managers in the banking sector
- Tez No: 89900
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİ TOPLUMUNDA ZAMAN YÖNETİMİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE YÖNETİCİLER ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Ömer Faruk İŞCAN Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999, 131 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Jüri : Prof. Dr. Şerif ŞİMŞEK Jüri : Doç. Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın amacı, bilgi toplumu koşullarında giderek artan bir biçimde zaman baskısı altoda yaşayan yöneticilere, daha etkin zaman kullanımım sağlayacak yöntemleri ortaya koymak ve bu doğrultuda bir araştırma yapmaktır. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm teorik çerçeveyi oluşturmakta, dördüncü bölüm ise teoride ele alınan konuların önemli bir bölümünü test etmeye çalışmaktadır. Birinci bölümde, bilgi toplumu olgusu, olgunun değişkenleri ve özellikleri ele alınarak, ortaya konmuştur. Ayrıca bu bölümde, bilgi toplumu örgütlerinde eğitim ve öğretimin rolü ve bu örgütlerdeki yönetim ve işletme yapısı açıklanmıştır. İkinci bölümde, bilgi toplumu örgütlerindeki yöneticiler için zaman yönetimi ilkeleri araştırılmış; yöneticilerin zaman yönelimleri, zaman yönetimi ve liderlik şekilleri gibi konular incelenmiş; ve yöneticiler üzerindeki zaman talepleri ile yöneticilerin zamanlarını harcarken kullandıkları kıstaslar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, zamanı planlama konusu, zaman planlamasının ve faaliyet sıralaması oluşturmanın temel ilkeleri incelenmiş; ayrıca zaman kaybına yol açan faktörlere ve bu faktörlerle mücadele yollarına değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü ise, yöneticilerin, teorik kısımda ortaya konan zaman yönetimi ilkelerini uygulayıp uygulamadıklarının uygulamalı olarak test edilmesini içermektedir. Çalışmanın sonunda, yöneticilerin, zaman yönetimi ilkelerini uygulamadıkları, bir başka ifadeyle, zamanı etkin bir biçimde kullanamadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS TIME MANAGEMENT IN INFORMATION SOCIETY AND AN APPLICATION AMONG MANAGERS IN THE BANKING SECTOR Ömer Faruk ISCAN Advisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 1999, 131 Page Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Jury : Prof. Dr. Serif SİMSEK Jury : Assoc. Prof. Dr. Nurullah GENC The aim of this study is to put forward the more effective time usage techniques to the managers that experience the time press in an increasing manner under the conditions of information society, and in this direction to conduct an investigation. The study consists of four parts. First three parts constitute the theoretical structure, and the fourth part tries to test the grand part of subjects tackled in the theory. In the first part, information society event is tried to be exposed by means of dealing with the variables and the properties of the event. In addititon, in this part, the role of training and instruction in information society organizations, and the structure of enterprise and management in these organizations, are explained., In the second part, time management techniques for the managers of information society organizations are investiagted; topics such as time orientation of managers and, time management and leadership forms are analyzed; and time demands on managers and criteria that managers utilize when they allocate their time are put forth. In the third part, the subject of time planning, basic principles of time planning and constructing action arrangement are scrutinized; besides, time wasting factors and the ways of tackling them are touched on. The fourth part of the study includes the applicational testing of whether managers use the time management techniques achieved in the theoretical part. At the end of the study, it is concluded that managers do not apply time management techniques; in other words, they are not able to use time effectively.