Sağlık yönetimi bilgi sistemleri ve oracle mimarisi ile örnek bir uygulama
  1. Tez No: 92233
  2. Yazar: KEMAL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özet Sağlık hizmeti üretimi ve pazarlanmasında bilgisayar tabanlı bilgi sistemlerinin kullanımı, ülkemizde yıllar geçtikçe artan şekilde önem kazanmaktadır. Ülkemizde konu ile ilgili bilimsel bir çerçevenin henüz oluşturulmamış olması en önemli eksiklik olarak görülmüştür. Bu nedenle, yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de Sağlık Yönetimi Bilgi Sistemi (SYBS)'nin bir disiplin olarak gelişebilmesi için teori, kavram ve metotlarına kısaca değinilmiş ve bu bilgilerin ışığında somut bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama için Veri Tabanı Yönetim Sistemi (VTYS) olarak, Oracle ve uygulama geliştirme araçları için ise Developper/2000 seçilmiştir. Yapılan araştırmalarda böyle bir uygulamanın en önemli aşamalarından birisi olan Veri Tabanı Yönetim Sistemi 'nin seçimine katkısı olacağı düşüncesiyle Veri Tabanı Yönetim Sistemi pazarında lider olan Oracle Veri Tabanı Yönetim Sistemi 'ne ayrıntılı olarak değinilmiştir. Sağlık Yönetimi Bilgi Sistemi temel prensipleri doğrultusunda yapılacak bir çalışmada sistemin tasarımından teknoloji seçimine personelin eğitiminden karşılaşılabilecek diğer sorunlara kadar gerekli bilgiler özet olarak verilmiştir. Çalışma dört ana bölüme ayrılmış bu bölümlerden birincisinde, Sağlık Yönetimi Bilgi Sisteminin kuramsal temellerine, ayrıca bu konudaki uluslararası standartlara değinilmiştir. İkinci bölümde, uygulama için seçilen Veri Tabanı Yönetim Sistemine üçüncü bölümde veri erişimi ve bunu sağlayan SQL (Structured Query Language), son bölümde ise hazırlanan uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamanın kullanıcı ekranları bir örnek yardımı ile ayrıntılı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary Computer based information systems have become increasingly important in healtcare service delivery in Turkey. In this study the most important finding is that there is no scientific background about health management information system (HMIS). For this reason, health management information system (HMIS) should be accepted as a discipline to develop by itself. Firstly, it was mentioned that theories and concepts of HMIS. With this information the application of thesis have been developed. Oracle Database Management System (DBMS) has been selected for this application. Developer/2000 has been selected as building application tool. The most important phase of such a study is selection of DBMS. Therefore, Oracle DBMS has been carefully mentioned as the leader of the DBMS market. A study, with the principles of health management information system (HMIS), from system designing to selection of technology, from training of personnal to some other problems which can occur have briefly summarized. This study was constituded four sections. In the first section, the theories and concepts of HMIS and international standarts of about HMIS were explained. Selected DBMS was detailed in the second section. In the third section, accessing relational database and SQL(Structured Query Language) were briefly explained. At the end of the study, with helping a instance the user screeens of the application were shown. The study was finished conclusions and suggestions.