Türkiye'de lojistik sektörü, sektörde karşılaşılan sorunlar ve lojistik sektörünün ekonomik büyümeye etkisi
Encountered problems within logistics and logistics in Turkey: Application over firm
- Tez No: 590528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TEMİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde lojistik sektörü, ülke ekonomileri için itici bir güç konumundadır. Özellikle son yıllarda ülkeler arasındaki ticari etkileşimlerin artması ile birlikte lojistik sektörünün önemi de artmıştır. Türkiye'de lojistik sektörünün durumu, sektörde karşılaşılan sorunların ve lojistik sektörünün ekonomik büyümeye etkisinin araştırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada ekonometrik bir model kurularak sektöre yönelik bir inceleme yapılmıştır. Yapılan ekonometrik analizler sonucunda, uzun dönemde, lojistik sektörü ile ekonomik büyüme arasında pozitif çift yönlü bir nedensellik ilişkisi elde edilmiş ancak kısa dönemde herhangi bir nedensellik ilişkisine rastlanamamıştır.Çalışmadan elde edilen bulgular lojistik sektörünün sürdürülebilir büyümenin önemli bir parçası olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the logistics sector is a driving force for national economies.Especially in recent years, with the increase of trade interactions between countries, the importance of logistics sector has increased.The state of the logistics sector in Turkey, to investigate the effect of the economic growth of the problems encountered in the industry and logistics sector constitutes the main objective of this study.In this study, an econometric model was established and an examination was made for the sector.As a result of the econometric analyzes, a positive two-way causality relationship was found between the logistics sector and economic growth in the long term, but no causality relationship was found in the short term.The findings of the study show that logistics sector is an important part of sustainable growth.