Dönü kararlı hafif kalibre mermiler için balistik katsayıların deneysel olarak hesaplanması ve doğrulanması
Experimental calculation and verification for the ballistic coefficients of small caliber spin stabilized projectiles
- Tez No: 590536
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAVUZ ZÜMRÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Balistik katsayı, referans mermi geometrilerine göre belirlenmekte olup dönü kararlı merminin hava direncinden ne oranda etkilendiğinin ve aerodinamik performansının iyi bir ölçütüdür. Dönü kararlı merminin balistik katsayı değeri, merminin yörüngesi boyunca Mach Sayısı cinsinden değişen hızına bağlı olarak değişmesine rağmen, mermi üreticisi firmalar tüm yörünge için genellikle tek bir balistik katsayı değeri yayımlamaktadırlar. Diğer taraftan, referans mermi geometrisinin ele alınan mermiyi yüksek bir doğrulukla temsil edememe durumu mevcut ise, tek bir balistik katsayı değeri ile mermi yörüngesinin tamamının yeterli doğrulukla temsil edilemeyeceği de bilinmektedir. Bunun sonucu olarak, bilhassa uzun menzil atışlarında yeterli isabetin sağlanamaması problemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, bir 7,62 mm kalibre dönü kararlı hafif silah mermisinin Mach Sayısı cinsinden hızına bağlı olarak değişen sürüklenme katsayıları doppler radarı kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen verilerden, ele alınan mermi için G1 referans mermisine göre etkili menzilinin tamamını temsil edebilecek çoklu balistik katsayılar ve G7 referans mermisine göre de tek bir balistik katsayı değeri hesaplanmıştır. Hem çalışmada hesaplanan balistik katsayı değerlerine, hem de üreticinin G1 referans mermisine göre yayımladığı balistik katsayı değerine göre Quick Target yazılımı yardımıyla balistik tablolar hazırlanmıştır. Elde edilen bu balistik tablolara göre yapılan 300, 550, 700 ve 800 metre mesafe atışlı performans testlerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ile bilhassa referans mermi geometrisinin ele alınan mermiyi yeterince doğru bir biçimde temsil edemediği durumda çoklu balistik katsayı değerleri ile, referans mermi geometrisinin ele alınan mermiyi yeterince doğru bir biçimde temsil ettiği durumda ise tek bir balistik katsayı değeri ile, mermi yörüngesi etkili menzil boyunca kabul edilebilir bir hata oranı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ballistic coefficient of a spin-stabilized bullet can be determined with respect to a reference model and it is a good measure of spin-stabilized bullet's aerodynamic performance and extent to which bullet is affected from air drag. Even though the ballistic coefficient value for the bullet of spin-stabilized small caliber ammunition varies according to the change in the speed of bullet in terms of Mach number throghout the trajectory, the manufacturer firms issue a single mean ballistic coefficient value for the entire trajectory. On the other hand, in case of the reference bullet geometry can not represent the given bullet well enough, it is known that the entire bullet trajectory can not be represented accurately with a single mean ballistic coefficient value. As a result of this issue, insufficient hit problem occurs especially at long range shooting. In the present study, drag coefficient values, which change depending on the speed in terms of Mach Number, were measured by using doppler radar for the spin-stabilized bullet of 7,62 mm caliber ammunition. Based on the data obtained from these measurements, multiple ballistic coefficient values according to the G1 reference bullet and a single mean ballistic coefficient value according to the G7 reference bullet, which represent the entire effective firing range of the investigated bullet, were calculated for the investigated bullet. Ballistic tables were prepared by using Quick Target software according to both calculated ballistic coefficients in this study and the ballistic coefficient value which were issued by manufacturer for the G1 reference bullet. Results of the shooting performance tests, which were carried out to 300, 550, 700 and 800 meters distances according to these ballistic tables, were compared with each other. With this study, bullet trajectory was determined over the effective firing range with an acceptable error rate with multiple ballistic coefficient values, especially in case where the reference bullet geometry can not represent the investigated bullet accurately, and with a single ballistic coefficient value when the reference bullet geometry can represent the investigated bullet accurately.