Hiper-fibonacci sayılarının maksimum ve minimum elemanlı matrislerde uygulamaları
Applications of the hyper-fibonacci numbers in matrices with maksimum and minimum elements
  1. Tez No: 590535
  2. Yazar: TUĞÇE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, elemanları özel olarak seçilmiş bazı maksimum veya minimum elemanlı matrislerin determinantlarını, terslerini ve Hadamard terslerini hesapladık. İncelediğimiz matrislerin elemanları genelleştirilmiş Fibonacci sayıları olan hiper-Fibonacci sayılarından oluşmuştur. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; amaç ve problem tanıtılmıştır. İkinci bölümde; probleme ait literatür verilmiştir. Üçüncü bölümde; çalışmamız ile ilgili bazı temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde; maksimumlu veya minimumlu matrislerin determinantları, tersleri ve Hadamard tersleri hesaplanmıştır. Ayrıca, bu bölümde elde edilen sonuçlarla ilgili sayısal örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde ise; sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have computed the determinants, inverses and Hadamard inverses of the matrices with maximum or minimum elements. The elements of the matrices which we have been examined have been consisted of hyper fibonacci numbers which are the generalized fibonacci numbers. This study consists of five sections. In the first section; the purpose and the problem have been introduced. In the second section; it has been given literatüre on problem. In the third section; some basic concepts and theorems related to our study have been given. In the fourth section; the determinants, inverses and Hadamard inverses of the matrices with maximum or minimum elements have been computed. Also, we have given numerical examples related to obtained results. In the fifht section; conclusions and suggestions were given.