Sylvia Plath'ın yapıtlarının tarihsel koşullar ve toplumsal cinsiyet ışığında incelenmesi
An investigation on the works of Sylvia Plath in the light of historical conditions and gender
  1. Tez No: 590571
  2. Yazar: DUYGU DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Sylvia Plath'ın aile içi ilişkileri, tarihsel ve politik tanıklıkları ve toplumsal cinsiyete ilişkin sorgulamaları incelenmiştir. Çalışma“Plath'ın Aile Hayatı”,“Plath'ın Tarihsel ve Politik Tanıklıkları”ve“1950'li Yıllarda ABD'de Kadın Olmak: Plath'ın Toplumsal Cinsiyete İlişkin Sorgulamaları”olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Plath ailesinin fertleri (Otto Plath, Aurelia Plath, Sylvia Plath ve Warren Plath) tanıtılmış ve onların Plath ile ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, Plath'ın İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerine ilişkin tanıklıkları eserleri aracılığıyla irdelenmiştir. Bu kapsamda İkinci Dünya Savaşı'nın, Nazi Almanya'sı ve Yahudi soykırımının, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan Amerikan atom bombalarının ve Soğuk Savaş'ın Plath'ın eserlerindeki yansımaları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise 1950'li yılların ABD'sindeki ideal kadın tipi ve Plath'ın toplumsal cinsiyete ilişkin sorgulamaları incelenmiştir. Bu bağlamda çatışan aşk tarzları, bakirelik/el değmemişlik tabuları, ikinci cins olma ve erkek yaşamına öykünme, kadının evlilik içindeki konumu, eş seçimi ve feminist ya da“kız kurusu”olarak anılma korkuları, cinsel politika, güzellik ve beden imgesi, evlilik ve kariyer çatışması, annelik ve çocuk sahibi olma ve aile içinde toplumsal cinsiyet rollerine dayalı iş bölümü temaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, family relationships, historical and political witnesses, and gender questionings of Sylvia Plath were examined. The study consisted of three chapters titled“Plath's Family”,“Historical and Political Witnesses of Plath”, and“Being a Woman in the 1950s USA: Gender Questionings of Plath.”In the first chapter, the members of Plath's family were introduced (Otto Plath, Aurelia Plath, Sylvia Plath, and Warren Plath) and their relationships with Plath were investigated. In the second chapter, historical and political witnesses of Plath during The Second World War and Cold War were addressed through her works. In this context, the reflections of the Second World War, Nazi Germany and the Holocaust, the American atomic bombs thrown to Hiroshima and Nagasaki, and the Cold War in her Works were presented. In the third chapter, the ideal women's type of the 1950s USA and gender questionings of Plath were examined. In this sense, conflicting love styles, taboos on virginity, second sex and jealousy for male life, the position of women in marriage, the choice of spouse and fears of calling a feminist or a spinster, sexual politics, beauty and body image, conflicts between marriage and career, motherhood and childbearing, and traditional gender roles within the family were addressed.