Identity crisis and alienation in Sylvia Plath's The Bell Jar
Sylvia Plath'ın Sırça Fanus isimli romanında kimlik krizi ve yabancılaşma
- Tez No: 414669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yabancılaşma, toplum içerisindeki duygudaşlığın azaldığı veya kaybolduğu, toplumdan kopuşa işaret eden bir hissizlik ve uzaklaşma durumudur. Modern ve postmodern dünyanın bireyleri, kendilerini hayatın anlamsız olduğu, yurtsuz ve uzak bir dünyada bulmuşlardır. Bu endişeyi eserlerine taşıyan pek çok yazarla birlikte, yabancılaşma modern ve postmodern edebiyatın ana temalarından biri olmuştur. Edebi bir tema olarak, yabancılaşma toplumsal baskı altında olan ve yokluk duygusu yaşayan karakterler sunar. Kimlik krizinin bir sonucu olarak, kahramanlar psikolojik ve toplumsal sorunlarla karşı karşıya kalırlar ve anlamlı bir hayat hissinden yoksun olurlar. Bu tezde Sylvia Plath'ın Sırça Fanus adlı romanındaki yabancılaşma ve kimlik krizi temalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda tezin birinci bölümünde yabancılaşma teriminin tanımı, tarihi ve teorisi incelenmiş, terimin edebi eserlerde nasıl kullanıldığı anlatılmıştır. İkinci bölümde roman kahramanının sancılı kimlik arayışını ve akıl hastalığını anlamlandırmak için, R.D.Laing'in varoluşçu psikoloji teorisi esere uygulanmıştır. Üçüncü bölümde ise ataerkil bir toplumda roman kahramanının nasıl yabancılaştığı anlatılmış ve Amerikan kadınının 1950'ler ve 1960'lardaki portresininin verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alienation is a state of insensibility and enstrangement implying a lack or loss of sympathy towards society and being isolated from it. People in the modern and postmodern world find themselves living in a world where life is meaningless and the man feels homeless and estranged. Sense of alienation thus becomes a major theme in modern and postmodern literature, and many writers have expressed their anxiety of this phenomenon. Alienation as a literary theme presents the characters who are under the pressures of society, thus have a sense of feeling of lack. As a result of their feeling of lack of identity, the literary heroes or heroines have many psychological and social troubles and they do not have a feeling of meaningful life. This thesis aims at analyzing alienation and identity crisis reflected in Sylvia Plath's The Bell Jar. In this respect, the first chapter of the thesis gives definition, background and theory of the term alienation and presents how it is used in literary works. The second chapter applies R.D. Laing's existential psychology to the analysis of the heroine's painful search for identity and illustrate its use for the cure of her mental crisis. The third chapter discusses heroine's alienation in the patriarchal society and presents the United States women's situation and emotional life in the fifties and sixties.