An ecofeminist reading of Herland, The Edible Woman and Woman On The Edge Of Time
Herland, The Edible Woman ve Woman On The Edge Of Time adlı romanların ekofeminist açıdan incelenmesi
- Tez No: 590573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİNUR AKŞEHİR UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstrinin gittikçe artması ve yaygınlaşması sonucu son yılların en çok tartışılan konularının doğa, hayvanlar, çevresel kriz gibi konular olması sebebiyle edebi eserlerde bu temaların araştırılması önem kazanmıştır. Doğanın tahrip edilmesine yönelik 1960'lı yıllarda örgütsel anlamda başlayan çevresel ayaklanmalar, ikinci dalga kadın hareketiyle büyümüş ve bu da kadın ve doğa konularını merkeze alan eserlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ekofeminist düşüncenin, ekofeminist teorinin ortaya çıkışı da bu zamana denk gelir. Ekofeminizm doğa üzerindeki ataerkil tahakküm ile kadın üzerindeki erkek egemeliği arasında bir benzerlik kurar. Dolayısıyla kadın ve doğa üzerinden ataerkil düzen eleştirisi yapar. Bu tez içerdiği dört bölümde iki Amerikalı ve bir Kanadalı kadın yazarın eserlerini ekofeminist kuram ile inceler ve kuramın öne çıkardığı kavramların yansımalarını araştırır. Farklı zamanlarda yazılmış olan Charlotte Perkins Gilman'ın Herland, Margaret Atwood'un The Edible Woman ve Marge Piercy'nin Woman on the Edge of Time romanları, hem feminist hem de ekolojik birtakım kaygılar içermesi bakımından özellikle seçilmiştir. Sonuç olarak, adı geçen eserler ekofeminist teoriyi anlamak, araştırmak ve ekofeminist bir hayat görüşü oluşturmak için incelenebilecek önemli kaynaklardandır.
Özet (Çeviri)
With the rise of industry, environmental crisis, animal issues and natural concerns have been discussed globally and have been widely represented in literary works in recent years. The ecological movements in 1960s, which were organized against the environmental deterioration, developed with the Second wave feminism and led to the creation of many literary works taking the concern for women and nature as their central issues. The emergence of ecofeminist thought and ecofeminist theory coincides with that time. Ecofeminism relates the domination of women to domination of natue. Therefore, it makes a critique of the patriarchal system through a concern for women and nature. This study, consisting of four chapters, aims to discuss the concept of nature in relation with feminism in Herland by Charlotte Perkins Gilman, The Edible Woman by Margaret Atwood and Woman on the Edge of Time by Marge Piercy, which were written at different times. The aim of the analysis is to discover how ecofeminist themes like the subjugation of nature and nonhuman animals and oppression of women, marginalized people and“others”are represented in the selected novels. As a consequence, it is thought to be relevant to read these three novels through the ecofeminist theory to understand the concepts of ecofeminist thought.