İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin bilişsel döndürme becerilerinin yakınsak görsel içerikle ölçümünün geçerliliği
A validation study of assessing the convergent spatial cognitive skills of primary and secondary school students
- Tez No: 590576
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İlköğretim ve ortaöğretim programları özellikle matematik ve fen konularında bilişsel döndürme, uzamsal görselleştirme, geometrik algılama becerileri kapsamaktadır. Öğrencilerin önce bilinen tek bir şekil, daha sonra farklı şekiller kullanarak biçimsel modeller oluşturmaları ve bunları izometrik kâğıt üzerine çizebilmeleri, geometrik cisimleri tanımaları ve modellemeleri, cisimlerin yüzlerini, köşelerini ve ayrıtlarını; küp, kare ve dikdörtgen prizma arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirleyebilmeleri hedeflenmektedir. Dolayısıyla söz konusu becerilere ilişkin yeteneklerin ölçülmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin bilişsel döndürme becerilerinin yakınsak görsel içerikle ölçmek için geliştirilen testlerin geçerliğini irdelemektir. Geliştirilen iki test elverişli bir örneklemde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine uygulanmıştır. Test verileri ile yapılan ilişkisel ve karşılaştırmalı çözümlemeler bu tür bir testin ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin görsel yeteneklerinin belirlenmesinde uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu çalışmada Web tabanlı 3B tasarım aracı olan Tinkercad uygulamasının ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin bilişsel döndürme becerilerine olan etkisi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Primary and secondary education programs - especially in mathematics and science - include mental rotation, spatial visualization, and geometric perception skills. Students will be able to form formal models using a single known shape and then different shapes and draw them on isometric paper, to recognize and model geometric objects, to identify faces, corners and edges of objects; identify similarities and differences between cubes, square and rectangular prism. Therefore, it is important to measure the skills relevant to these skills. The aim of this study is to examine the validity of the tests developed to measure convergent mental rotation and pattern recognition skills of primary and secondary school students with visual content. Two tests developed to serve this purpose were applied to primary and secondary school students in a convenient sample. Correlational and comparative analyzes with test data have shown that tests as such can be applied to determine the visual abilities of primary and secondary school students. In this study, the effect of Tinkercad application, which is a web-based 3D design tool, to assess mental rotation and visual recognition skills of primary and secondary school students is investigated.