Tarihsel süreç içerisinde TRT-sinema ilişkisi: TRT tarafından desteklenen sinema filmleri
TRT-cinema relationship in the historical process: Cinema movies supported by TRT
  1. Tez No: 590578
  2. Yazar: KAYHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRHAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Televizyonun icadı ve yaygınlaşmasının ardından hem televizyon sinemayı olumsuz yönde etkilemiş hem de karşılıklı olarak birbirini besleyen mecralar olmuştur. Dünyada özellikle Hollywood Sineması'na karşı ülke sinemalarını korumak için pek çok ülke çeşitli önlemler almıştır. Bu önlemlerin içinde sinema dışındaki diğer önemli görsel işitsel kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonla işbirliği de bulunmaktadır. Televizyon yayın saatlerinin artmasıyla haber ve eğlence programlarının yanında televizyon filmlerine ihtiyaç duyulmuştur. Film yapımının pahalı bir iş olması, azalan gişe gelirleri ve televizyonun bu ihtiyacıyla birlikte iki sektör arasında işbirliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu bağlamda TRT televizyonu kendi yapım ve yönetim kadrolarıyla içyapım olarak gerçekleştirdiği filmler için sinema sektörüyle işbirliği içinde olmuş, birçok filme de ortak yapımcı olarak hem içerik üretmiş hem de sinema sektörüne destek olmuştur. Bu çalışmanın amacı, kamu hizmeti yayıncılığı yapan TRT'nin, kuruluşundan bu yana tarihsel süreç içerisinde Türk sineması ile geliştirdiği işbirliği ile ortak yapım ve sipariş yöntemleriyle desteklediği sinema filmlerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
After the invention and spread of television, it has affected cinema negatively. On the other hand, television and cinema have cherished one another. Many countries have taken measures to protect their cinema against Hollywood Cinema in particular. These measures include to cooperate with television, which is one of the most significant audio-visual media apart from cinema. As the broadcasting hours have prolonged, television movies have been needed besides news and entertainment programs. The cooperation between these two sectors has become inevitable due to the fact that filmmaking is an expensive process, box-office returns have decreased, and the broadcasting hours have prolonged. In this regard, TRT television has been in cooperation with the cinema sector for the movies which TRT has shot as in-house production with its own production and directing staff. Moreover, TRT both has produced content and has supported cinema sector as a co-producer. This paper aims to identify the cinema movies which TRT has supported with co-production and order methods as a result of its cooperation with Turkish cinema throughout history since the foundation of TRT, which is a public service broadcasting institution.