İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinde ses bozukluğu belirtileri ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determine of voice disorders symptoms and risk factors in primary school and middle school teachers
  1. Tez No: 590585
  2. Yazar: ŞEHMUS YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARCAN, DR. BİLAL SİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Diyarbakır ilinde ilkokul ve ortaokullarda görev alan öğretmenlerde, demografik özelliklerin ve iş yükünün ses bozukluğu belirtilerinden biri olan boğazda ağrı veya tahriş hissi şikâyetine olan etkisini incelemek ve bu şikayete neden olabilecek risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Diyarbakır merkez sur ilçesinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev alan 98 öğretmen dahil edilmiştir. Araştırma için Brezilya Çalışma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş öz ses değerlendirme formu kullanılmıştır. Öğretmenlerde Mesleki Ses Bozukluğu semptomlarından boğazda ağrı veya tahriş hissi şikâyetleri dikkate alınmıştır. Boğazda ağrı veya tahriş hissi şikayetinin karşılaşma sıklığı ile yaş, cinsiyet, çalışma hayatı, çalışma ortamı, alışkanlıklar ve yaşam biçimi karşılaştırılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri boğazda ağrı veya tahriş hissi bağımsız değişkenleri ise yaş, cinsiyet, çalışma hayatı, çalışma ortamı, alışkanlıklar ve yaşam biçimidir. İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinde boğazda ağrı veya tahriş hissi şikâyet yaş, cinsiyet, çalışma hayatı,. çalışma ortamı, alışkanlıklar ve yaşam biçimi değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla verilere Fisher' in kesin testi ile devamlılık düzeltmeli ki-kare testi uygulanmıştır. Bulgular: İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinde ses bozukluğu belirtilerinden biri olan boğazda ağrı veya tahriş hissi şikâyeti görülme oranı % 72,4 olarak belirlenmiştir. Kadın öğretmenlerde bu oran % 79,2 iken, erkek öğretmenlerde bu oran % 66 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of demographic characteristics and workload on the complaints of pain and irritation in the throat as a symptom of voice disorders among primary and secondary school teachers in Diyarbakir Province and to determine the risk factors associated with these complaints Meterial and Methods: The study included a total of 98 primary and secondary school teachers working in the Sur district of Diyarbakir. A voice evaluation form originally developed by the Brazilian Ministry of Labor was used for the study, and the pain and irritation symptoms of occupational Dysphonic Syndrome were taken into consideration. The frequency of the complaints of pain or irritation in the throat was compared with age, gender, working life, workplace conditions, habits, and lifestyles. The dependent variables of research included a sensation of pain or irritation in the throat while the independent variables included age, gender, working life, workplace conditions, habits, and lifestyles of the teachers. Fisher's exact and Pearson's Chi-squared test with Yates' continuity correction were used to determine the relationship between age, gender, working life, workplace conditions, habits, and lifestyles variables for all teachers. Results: The overall incidence of pain and irritation in throat was 72.4%, with an incidence of 79.2% in female teachers and 66% in male teachers.