İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin bilim sanat merkezlerine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of the views of primary and secondary school teachers towards science and art centers
- Tez No: 681501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özel yetenekli bireylerin ülkelerin geleceği açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) de özel yetenekli bireylere örgün eğitimlerinin yanında kazandıkları sınav sonucunda eğitim veren kurumlardır. Bu araştırma 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılında Tekirdağ İli Çorlu İlçesinde resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan ve BİLSEM de öğrencisi bulunan öğretmenlerin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 8 ilkokul ve 8 ortaokul öğretmeni olmak üzere toplam 16 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin Bilim Sanat Merkezlerine yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma modelinin olgubilim/fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve nitel araşırmalarda kullanılan tekniklerden olan görüşme tekniği kullanılmıştır. 8 öğretmenle yüzyüze, 8 öğretmenle telefonla 15-20 dakikalık görüşmeler yapılmış olup, görüşmelerin hepsi digital ortamda ses kaydı olarak saklanmış ve içerik analizi yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilen veriler tablo haline getirilerek analiz edilmiştir. Çalışma grubunun görüşleri olduğu gibi, değiştirilmeden tablolara aktarılmıştır. Çalışma grubunun isimleri gizlenmiş belirli kodlamalarla (İÖ1, OÖ1…) görüşmeler yazıya aktarılmıştır. Araştırma sonucunda; BİLSEM tarama ve tanılama süreclerinin açık ve net olduğu, ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin BİLSEM'de görev yapan öğretmenlerle çocukların gelişimlerine yönelik paylaşımda, iletişimde bulunmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak BİLSEM'lerdeki çocukların gelişim ve değişimlerinin izlemi için BİLSEM'lerin ziyaret edilmediği, BİLSEM'de çalışan öğretmenlerin yeterli ve nitelikli bulunarak kurumlara seçildiği sonucuna ulaşılmıştır. BİLSEM müfredatında özel yetenekli bireylerin eğitim uygulamaları olarak hızlandırma ve zenginleştirmenin kullanıldığı, BİLSEM'e devam eden öğrenciler akranlarından farklı özelliklere sahip olduklarını sınıf içinde davranışları ile farkettirebildiği ve BİLSEM'lerin çocukların gelişimine olumlu katkı sağlamakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Specially talented individuals have an important place in terms of the future of countries. Science and art centers (BILSEM) are also institutions that provide education to specially talented individuals as a result of their formal education as well as the exams they have won. The research was carried out in 2020 - 2021 academic year with the participation of teachers who work in official primary and secondary schools in Çorlu District of Tekirdağ province and who have students even though I know them. A total of 16 teachers, 8 primary and 8 secondary school teachers, constitute the working group of the study. The aim of this research is to examine the views of primary and secondary school teachers towards science and art centers. The phenomenon/phenomenology pattern of the qualitative research model was used in the research. In the research, qualitative research method and interview technique, which is one of the techniques used in qualitative research, were used. 15-20 minute interviews were conducted with 8 teachers face-to-face, 8 teachers by phone, all interviews were stored as audio recordings in a digital environment, and content analysis was performed. A personal information form containing demographic information and a semi-structured interview form were used as data collection methods. The data obtained from the semi-structured interview form was analyzed by turning it into a table. The working group's views, as they were, were transferred to tables without modification. Interviews with specific encodings (IÖ1, OÖ1...) with the names of the working group hidden were transferred to the article. As a result of research; It has been concluded that the screening and diagnostic processes are clear and clear, that teachers working in primary and secondary schools do not share and communicate with teachers working in children's development, even if I know. In general, it was concluded that BILSEM was not visited to monitor the development and change of children in BILSEM, and that teachers who worked in BILSEM were selected to institutions with sufficient and qualified qualifications. Bilsem curriculum uses acceleration and enrichment as educational practices of specially talented individuals, students who attend BILSEM E can notice that they have different characteristics than their peers with their behavior in the classroom, and BILSEM contributes positively to the development of children.