Hz. Peygamber'in eşleri ile ilgili ayetlerin tarihi arka planı
The historical background of verses about The Prophet's wives
- Tez No: 597801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kur'an-ı Kerim'de, Hz. Peygamber'in eşleri ile ilgili bazı ayetler vardır. Tezimizin konusu bu ayetlerin tarihi arka planıdır. Bu ayetler ve Hz. Peygamber'in eşleriyle ilgili olayların ilişkilendirilebilmesi, mevcut ayetlerin tarihi arka planını aydınlatmak tezimizin amacını oluşturmaktadır. Çalışmamız üç temel konuyu kapsamaktadır. Bu konular; Ahzâb suresi otuz yedinci ayette ifade edilen Hz. Peygamber'in Zeyneb bt. Cahş ile evliliği; Nur suresi on bir ve on ikinci ayette temas edilen Hz. Âişe'ye iftira atılması olayı; Tahrîm suresinin ilk beş ayetinde ve Ahzâb suresi yirmi sekizinci ayetinde değinilen tahrîm ve ilâ olaylarının cereyan ettiği döneme yönelik detaylar şeklindedir. Çalışmamız konu ile ilgili verilerin toplanmasının ardından bu bilgilerin eleştirilmesi, değerlendirilmesi ve sentezinin yapılması ilmi yöntemine bağlı kalarak hazırlanmıştır. Birinci bölüm Hz.Peygamber'in, Zeyneb bt. Cahş ile yaptığı evlilik ile ilgili ayetlerin tarihi arka planını içermektedir. İkinci bölümde İslam tarihinde ifk olayı olarak bilinen Hz. Âişe'ye atılan iftira olayı ile ilgili ayetlerin tarihi arka planı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tahrîm ve îlâ olayları ile ilgili ayetlerin arka planları ele alınmıştır. Dönemin Arap toplumunda evlatlık asıl evlat gibidir. Bu sebeple evlatlığın boşadığı kadın ile evlilik yapılamaz. Ancak Hz. Peygamber, evlatlığının boşadığı kadın ile evlenmiştir. Araştırmalar sonucunda bu evliliğin ilahi vahiyle yönlendirildiği anlaşılmaktadır. Benî Lihyan Gazvesi dönüşünde Hz. Peygamber'in eşi Hz. Âişe'ye iftira atılmıştır. Bazı müslümanlar bu iftira olayına karışmıştır. Edindiğimiz bilgiler ışığında ifk olayının Peygamber'e karşı cehpe oluşturan münafıklar tarafından onun gücünü ve müslümanların birliğini sarsmaya yönelik bir girişim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tahrîm olayında Hz. Peygamber'in eşlerinden biri, Peygamber'e ait olan bir sırrı ifşa etmiştir. Bu olay çerçevesinde huzurlu ve mutlu bir aile için aile mahremiyetinin önemli bir husus olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hicretin dokuzuncu yılında Hz. Peygamber eşleri ile ilgili bazı problemler yaşamıştır. Sorunların çözümüne ilahi vahyin gönderilmesiyle birlikte ulaşıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are some verses related to wifes of The Prophet Mohammed at Koran. The topic of our thesis is the historical background of these verses. These verses and being associated with the events related to The Prophet's wives and illuminating the historical background of evisting verses form the purpose of our thesis. Our work includes three basic topics. These topics are; the marriage of the Prophet and Zeynep bt. Cash, which expressed in Surah Al-Azhab verse 37th. The event of slander of Aisha, which is told in Surah Nur verses 11th and 12th. The period when Tahrim and Ila events brought out, are pointed out at the first five verses of Surah Tahrim and surah Ahzab, verse 28th. After gathering the data related to the topic, our work had been prepared by adhering to criticizing, evaluating and synthesizing methods. The first part includes the historical background of verses about the marriage of The Prophet and Zeynep bt. Cashthe. The second part includes the historical background of the verses related to the event of slandering Aisha (known as Ifk event at Islam history). At the third part, the historical backgorund of the verses related to Tahrim and Ila events are handled. The adopted child was like biological child at that period of Arabic community. For this reason, it can not be marriage with a women that the adopted one divorced. But, The Prophet got married with a woman who was divorced with an adopted one. But, as a result of research, it is understood that marriage was directed by revelation. During the time of Beni Lihyan Gazve return, The Prophet's wife Aisha was slandered. Some muslims took role at this slander event. At the light of the knowledge that we gather, it is understood that Ifk event was an attempt by the hypocrites opposite to The Prophet to violate the unity of muslims and The Prophet's power. At the Tahrim event, one of the wives of The Prophet revealed one secret which belonged to him. At the light of this event, it is understood that the privacyof family is an important thing for a peaceful and happy family. At the nineth year of the emigration, The prophet had some problems with his wives. It is understood that they could solve the problems with the help of revelations.