Erişkin Osgood Schlatter hastalarında manyetik rezonans görüntüleme ile patellofemoral yerleşimin değerlendirilmesi
- Tez No: 939599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Osgood Schlatter hastalığı (OSH) patellar tendonun tüberositas tibiaya yapışma yerinde tekrarlayan gerilmeleri sonucu oluşan traksiyon apofizitidir. OSH adölesanlarda sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de bildirilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız OSH bulunan yetişkinlerde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile patellofemoral eklem dizilim bozukluğunu araştırmak ve patellar kartilaj dejenerasyonuna olan etkisini saptamaktır. Gereç Yöntem: Hastanemizde Haziran 2019- Aralık 2023 tarihleri arasında diz MRG çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tüberositas tibia düzeyinde kortikal lobülasyonu-hipertrofisi ve/veya ayrılmış kemik fragmanı bulunan 199 hasta (209 diz) yetişkin OSH olarak kabul edildi. Kemik, tendon ve bağ patolojisi olmayan 238 hasta ile kontrol grubu oluşturuldu. Aksiyel kesitlerden patellar ve troklear morfoloji değerlendirildi. Patellar morfoloji için lateral ve medial patellar faset uzunluğu, troklear morfoloji için troklear sulkus açısı (SA), troklear sulkus derinliği, lateral troklear eğim (LTE) açısı ve medial troklear eğim (MTE) açısı ölçüldü. Sagittal kesitlerden patellanın kraniokaudal yerleşimi İnsall salvati (IS) indeksi ve patella-patellar tendon (P-PT) açısı ile değerlendirildi. Patellanın lateral dizilimi için aksiyel kesitlerden; patellar açı, lateral patellofemoral (LPF) açı, Bisect Offset (BO) oranı kullanıldı. İzole lateral patellar kartilaj dejenerasyonunu kategorize etmek için Modifiye Outerbridge sınıflaması kullanıldı. Ölçümler ve kartilaj dejenerasyonu iki grup arasında istatistiksel testler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen OSH bulunan yetişkin grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; yaş, cinsiyet ve sağ/sol diz dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Osgood Schlatter disease (OSD) is a traction apophysitis caused by repetitive stretching of the patellar tendon at its attachment to the tuberositas tibia. Although OSD is common in adolescents, it has also been reported in adults. The aim of this study was to investigate patellofemoral joint malalignment in adults with OSD using magnetic resonance imaging (MRI) and to determine its effect on patellar cartilage degeneration. Materials and Methods: Patients who had knee MRI between June 2019 and December 2023 in our hospital were evaluated retrospectively. One hundred and ninety-nine patients (209 knees) with cortical lobulation-hypertrophy and/or detached bone fragments at the level of tuberositas tibia were considered as adult OSH. A control group was formed with 238 patients without bone, tendon and ligament pathology. Patellar and trochlear morphology were evaluated from axial sections. Lateral and medial patellar facet length was measured for patellar morphology, trochlear sulcus angle (SA), trochlear sulcus depth, lateral trochlear tilt (LTT) angle and medial trochlear tilt (MTT) angle were measured for trochlear morphology. The craniocaudal alignment of the patella was evaluated with the Insall salvati (IS) index and patella-patellar tendon (P-PT) angle from sagittal sections. For lateral alignment of the patella, patellar angle, lateral patellofemoral (LPF) angle, Bisect Offset (BO) ratio were used from axial sections. Modified Outerbridge classification was used to categorize isolated lateral patellar cartilage degeneration. Measurements and cartilage degeneration were compared between the two groups using statistical tests. Results: There were no statistically significant differences in age, gender and right/left knee distribution between the adults with OSD and the control group.