Troklear aparat kalsifikasyonunun diabetes mellituslu hastalardaki tanısal değeri
  1. Tez No: 40250
  2. Yazar: ALİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
40 ÖZET Superior oblik kası tendonunun, içinden geçtiği troklear aparatın kalsifikasypnu ve bu kalsifikasyonun değerlendirilmesi oldukça yeni ve ayrıntılı çalışılmamış bir konudur. Bu konuda prospektif olarak yaptığımız çalışmada 176 olguda troklear kalsifikasyonun ve diabetes mellitus varlığı, yaş, cinsiyet, diabetin tipi,tedavisi, aktivitesi, komplikasyonları ve retinopatiyle kalsifikasyonun ilişkisi araştırılmıştır. 71 DM' lu hastanın 16'sı ve 105 diabet olmayan olgunun 9'unda kalsifikasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Up to date, calcification of trochlear apparatus of orbit and superior oblique tendon, and its evoluation, as a new subject, has not been investigated in detail. In this prospective study, we investigated the relationships of trochlear calcifiation with the presence of diabetes mellitus, age, sex, type of therapy, prognosis complications of diabetes and retinopathy in 176 cases. Sixteen of 71 diabetes patients and 9 of 105 non diabetic cotrol patients had trochlear calcification on computed tomography findings.