İlahi dinler bağlamında fotoğraf sanatına bakış
View of photography in the context of divine religions
- Tez No: 590642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fotoğraf makinesinin icadı, dünyanın akışını etkileyen en önemli olayların başında gelmektedir. Fotoğraf ile herhangi bir canlıyı veya nesneyi görüntüleyebilmenin yanında, seneler geçse de ve fotoğrafı çekilen canlının değişimi veya da nesnenin değişimi görülse bile, fotoğraf ile bunların o günkü halinin gözlemlenebiliyor olması teknolojinin insanlara bir armağanıdır. Böyle olunca fotoğrafın dinler bağlamında da kullanılması kaçınılamayacak bir durumdur. Bu nedenle fotoğraflarla dini görseller insanların beğenisine sunularak, onların dini vecibelerini hatırlamaları sağlanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın birinci bölümünde fotoğrafın bulunuşu, gelişimi ve fotoğraf ile sanat ilişkisi ele alınacaktır. İkinci bölümde sanat ve dinler ilişkisi başlığı altında dinlerin sanat dallarında kullanımı, dinlerin sanat eğitimine yansıması incelenecektir. Üçüncü bölümde ise Sanat dallarında din teması başlığı altında, resim sanatı ile din ilişkisi, heykel sanatıyla din ilişki, fotoğraf sanatı ile din ilişkisi, sinema sanatı ile din ilişkisi ve fotoğrafta din ikonlarının inanç merkezlerine göre ele alınışı işlenecektir. Anahtar Kelime: Resim, Fotoğraf, Heykel, Sinema, Din.
Özet (Çeviri)
The invention of the camera is one of the most important events affecting the flow of the world. In addition to being able to view any creature or object with photography, it is a gift of technology to people, even though years pass and even the change of the subject or the change of the object is seen, the photograph and the state of their day can be observed. Therefore, the use of photography in the context of religions cannot be avoided. For this reason, the images and religious visuals are presented to the taste of people, and they are reminded of their religious obligations. In this context, in the first part of this study, the relationship between photography and art will be discussed. In the second chapter, the use of religions in art branches under the title of art and religions relationship, the reflection of religions on art education will be examined. In the third chapter, under the title of religion theme in Art branches, the relation between art and religion, the relation of religion with the art of sculpture, the relation between the art of religion and the relation between the art of religion and the relation between the art of religion and the religious icons in the photograph will be discussed according to the belief centers. Keyword (s): Painting, Photography, Sculpture, Cinema, Religion.