Thomas Wolfe'un otobiyografik anlatılarında nevrotik kişiliğin gelişimi ve sağaltımı: Freudcu bir yaklaşım
The development and treatment of neurotic personality in Thomas Wolfe's autobiographic narratives: A Freudian approach
- Tez No: 590652
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
1929 yılında Amerika'da meydana gelen ve özelde Amerika'yı genelde tüm dünyayı olumsuz bir biçimde etkileyen Büyük Bunalım [Great Depression] toplumsal yapının bozulmasına kaynaklık etmiş ve insanların pragmatist, egosantrik bir hal almasına yol açmış felaketlerden biridir. Yolsuzluğun, haksızlığın ve yozluğun aşikâr birer edim haline gelmesine neden olan bu hadise insanların ruhsal âleminde ciddi hasarlara yol açmıştır. O dönemde yaşayan sanatçılar eserlerinde toplumun içerisine düştüğü bu olumsuz hale geniş yer vermektedirler. Gerek bu sanatçılar, gerekse eserlerinde yarattıkları karakterler iç âlemlerinde kendilerini kendi gerçeklerini bulmaya adarlar ve de sürekli bir ruhsal arayış içerisindedirler. Edebi yaratımın ruhsal bir arınma sağlayacağı inancı ile yazan yazarların sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Bu çalışmada, Amerikalı yazar Thomas Wolfe'un anlatılarında bir yazarın ruhsal arayışı Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı ışığında incelenmektedir. Otobiyografik yazım tekniği ile yazılan bu anlatılarda yazar karakterinin egosantrik bir yapıdan sosyosantrik bir yapıya geçerken geçirdiği evreler psikanalizden yararlanılarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Great Depression- that occurred in the United States in 1929 and which in particular affected America, in general the whole world in a negative way- was one of the disasters that caused the deterioration of the social structure and caused people to become pragmatist and self-centered. This event, which caused corruption, injustice and degeneration to become obvious actions, has caused serious damages at people's psychology. The artists living in that period gave a wide coverage to this negative state, in which society fell into, in their works. Both these artists and the characters they created in their works devoted themselves to finding their own realities in their inner worlds and so they were in a constant spiritual quest. The number of writers who wrote with the belief that literary creation would provide spiritual purification is considerable. In this study, the spiritual quest of a writer is examined in the light of Sigmund Freud's psychoanalytic theory in American writer Thomas Wolfe's narratives. In these narratives which were written with the autobiographical writing technique, the stages of the author's character from an egocentric structure to a sociocentric structure are discussed by benefiting from psychoanalysis.