İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumları ile yazılı anlatım becerileri arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes of 8th grade primary school students for Turkish course and written expression skills
- Tez No: 590653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumları ile yazılı anlatım becerileri çeşitli değişkenlere göre tespit edilip tutumlarla beceriler arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma Ankara ili merkez ilçelerindeki (Altındağ, Çankaya, Mamak) okullarda öğrenim gören 386 ilköğretim 8.sınıf öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumlarını belirleyebilmek için öğrencilere 20 maddeden oluşan bir tutum ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilerin yazılı anlatım başarılarını ölçmek amacıyla öğrencilerden kendilerine verilen çeşitli konulardan birini seçerek ya da istedikleri herhangi bir konuda kompozisyon yazmaları istenmiştir. Kompozisyonların değerlendirilmesi İlköğretim Türkçe Dersi 6, 7, 8. Sınıflar Öğretim Programında (2006) yer alan Yazılı Anlatım Değerlendirme Formu kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilerin yazılı anlatım başarı puanlarının“cinsiyet, evde internet bağlantısı olma durumu, günlük tutma, okul öncesi eğitim alma, baba öğrenim düzeyi, anne öğrenim düzeyi, baba mesleği, anne mesleği, gelir düzeyi, gazete alma sıklığı, dergi alma sıklığı ile Türkçe ders notu.”değişkenlerine göre anlamlılıkları değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım başarı puanlarıyla cinsiyet, evde internet bağlantısı olma durumu, günlük tutma, okul öncesi eğitim alma, dergi alma sıklığı ve Türkçe ders notu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarının aynı bağımsız değişkenlere göre anlamlılıkları değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları ile cinsiyet, günlük tutma, gazete alma sıklığı, dergi alma sıklığı ve Türkçe ders notu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmada, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumları ve yazılı anlatım becerileri arasında pozitif anlamda bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of 8th grade primary school students towards Turkish lesson and written expression skills were determined according to various variables then the relationship between these attitudes and skills was tried to be revealed. The study was carried out on 386 eight grade students studying in the schools in the central districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Mamak). An attitude scale consisting of 20 clauses was applied to the 8th grade students in order to determine their attitudes towards Turkish lesson. In order to measure the achievement of their written expression, the students were asked to write a composition on one of the several subjects given to them or any other subject what they chose. Evaluation of the essays was done by using Written Expression Evaluation Form which exists in the 6th-8th Grade Education Program (2006). The significance of the students' written expression achievement scores was evaluated according to the variables as“gender, internet connection at home, diary-keeping, preschool education, father education level, mother education level, father profession, mother profession, income level, frequency of receiving a newspaper and frequency of receiving Turkish journal.”As a result of the evaluation, statistically significant relationships were found between 8th grade students' written expression achievement scores and gender, internet connection at home, diary-keeping, preschool education, frequency of receiving magazines and Turkish course notes. Again, the significance of students' attitudes towards Turkish lesson was evaluated according to the same independent variables. In this way, statistically significant differences were found between the attitudes of the students towards the Turkish course and the variables of gender, diary-keeping, frequency of receiving newspapers, frequency of receiving magazines and Turkish course notes. In the study, it is concluded that there is a positive relationship between 8th grade primary school students' attitudes towards Turkish lesson and written expression skills.