Belediyelerin denetiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals in the control of municipalities
- Tez No: 590651
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde belediyelerin özellikle de büyükşehir belediyelerinin görev ve yetkilerinin, harcamalarının ve gelirlerinin devasa boyutlara ulaşması, bazı büyükşehir belediyelerinin bütçelerinin merkezdeki pek çok idari kurum ve kuruluş bütçesinden daha fazla olması durumu belediyelerin etkin denetimi konusunu ön plana çıkarmaktadır. Çünkü uygulamada belediyelerin denetiminde pek çok sorunların yaşandığı bilinmektedir. Bu sorunların bir kısmı yapısal olup mevzuattan kaynaklanırken, bir kısmı da kuruluşların işlevselliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mevzuat ve uygulama temelinde belediyeleri denetlemekle yetkili iç ve dış denetim birimlerinin ne kadar etkin, verimli, bağımsız ve tarafsız bir denetim yaptıklarını ortaya koymak; çok aktörlü denetimin yol açtığı sorunları belirlemek ve bunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, denetimin kavramsal çerçevesine, iç denetim birimlerinin görev ve yetkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde de dış denetim birimlerinin görev ve yetkileri ile yaptıkları denetimin kapsamı ve niteliği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise her bir denetim biriminin mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunları dile getirilmiş ve buna ilişkin çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the fact that the duties and powers, expenditures and revenues of the municipalities, especially metropolitan municipalities, reach enormous proportions and the fact that the budgets of some metropolitan municipalities are more than the budget of many administrative institutions and organizations in some centers, puts forward the effective supervision of municipalities. Because it is known that there are many problems in the supervision of municipalities in practice. Some of these problems are structural and stem from legislation, while others are due to the functionality of organizations. The aim of this study is to determine the effective, efficient, independent and impartial audit of the internal and external audit units authorized to audit municipalities on the basis of legislation and implementation; to identify the problems caused by multi-actor supervision and to develop solutions for these problems. For this purpose, in the first part, the conceptual framework of the audit and the duties and powers of the internal audit units are mentioned. In the second section, the duties and powers of the external audit units and the scope and quality of the audit they have performed are explained. In the third section, the problems of each audit unit arising from the legislation and implementation are mentioned and solutions are proposed.