The mother of gods from right here: The goddess meter in her Central Anatolian contexts
Tanrıların anası tam da buradan: İç Anadolu'da ana tanrıça Meter
- Tez No: 590664
- Danışmanlar: DR. ÇARLES VARNER GATES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Roma İmparatorluk döneminde, Frigya Ana Tanrıçası Meter'in yalnızca Orta Anadolu'da altmıştan fazla farklı kültleşmiş sıfatı vardır. Helenistik döneme ait sıfatların sadece üç veya dördünün bilindiği düşünülürse, aradaki zıtlık dikkat çekicidir. Dahası, sıfatların çoğu yöresel olma eğilimindedir, bu yüzden özünde isimleri bir vadiden diğerine değişebilir. Bazı durumlarda, yalnızca bir sıfat duymak, İç Anadolu'nun belirli bir bölümünü akla getirmek için yeterlidir. Bu durumdan doğal bir soru ortaya çıkmaktadır. Küçük Asya'da neden bu kadar çok yerel Meter kültüne ihtiyaç duyuldu? Romalılar tarafından Magna Mater adı verilen Ana Tanrıça Meter, MÖ 204'te Roma Panteonuna kabul edildi; fakat Frigya'ya özgü olmasına rağmen, artık vatanının dini ihtiyaçlarını karşılayamıyor muydu? Bu tez bu soruları iki ana yoldan ele alıyor. Ekindeki yazıtlardan derlenen Meter Sıfatları kataloğunu kullanarak, sıfatların coğrafi dağılımındaki ve tekrar eden sıfat türlerinin semantiğindeki kalıplara bakar. Kült sıfatların mekânsal dağılımı, yüksek arazilerde güçlü emperyalist merkezlerin bulunmadığı ve yerel toplulukların çevre bölgelerde mütevazı olsa da kendi yerel merkezlerini yaratabilecekleri Roma İmparatorluğu Küçük Asya'daki jeopolitik durumu yansıtmaktadır. Bununla birlikte, tekrar eden sıfat türlerinin semantiği, bu çevrelerde yaşayanların yerel kaygıları ve temel değerleri hakkında ipuçları sunar.
Özet (Çeviri)
There are upwards of sixty different cult epithets for the Phrygian goddess Meter in Central Anatolia alone during the Roman Imperial period. Considering that only three or four of her epithets are known from the Hellenistic period, the contrast is striking. Moreover, many of the epithets tend to be epichoric, so that in essence, her names can change from one valley to the next. In some cases, merely hearing an epithet is enough to bring a certain part of central Anatolia to mind. From this, a natural question arises. Why was there a need for so many local Meter cults in Asia Minor? The goddess Meter, called Magna Mater by the Romans, had been adopted into the Roman Pantheon in 204 BC; but could she, although indigenous to Phrygia, no longer meet the religious needs of her homeland's people? This thesis approaches these questions by two primary means. By utilizing its own accompanying catalogue of Meter epithets collected from inscriptions, it looks at patterns in the geographic distribution of epithets and in the semantics of recurring epithet types. The spatial distribution of cult epithets reflects the geopolitical situation in Roman Imperial Asia Minor where there appears to have been a lack of strong imperial centers in the uplands, and where local communities could create their own localized, albeit modest, centers at the state's peripheries. Meanwhile, the semantics of recurring epithet types offer clues regarding the local concerns and core values of those living in these very peripheries.