Self-blame as a mediator between intimate partner violence and disordered eating behaviors among Turkish college women
Türk kadın üniversite öğrencilerinde yakın partner şiddeti ve yeme bozukluğu davranışları arasındaki ilişkide kendini suçlamanın aracı rolü
- Tez No: 590676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeme bozukluklarının semptomolojisini anlamak en ölümcül hastalıklar arasında yer alması sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple literatürde yeme bozukluğu davranışlarıyla ilişkili faktörleri araştıran pek çok araştırma mevcuttur. Bu faktörlerden biri de yakın partner şiddeti olarak görülmektedir. Fakat sadece sebep olan faktörleri anlamak etkili tedavi yöntemleri oluşturmak için yeterli olmamaktadır. Bu sebeple ikili ilişkileri etkileyen diğer değişkenler de incelenmelidir. Bu doğrultuda, çalışmada yakın partner şiddeti ve yeme bozukluğu davranışları arasındaki ilişkide kendini suçlamanın aracı rolü incelenmektedir. Araştırmaya yaş aralıkları 18 ile 25 arasında değişen 189 Türk kadın üniversite öğrencisi katılmıştır (Ort.=20.8, SS=1.30). Araştırmada değişkenleri ölçebilmek için Sosyodemografik Veri Formu, Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği, Yeme Tutumları Ölçeği ve Davranışsal ve Karakteriyolojik Kendini Suçlama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları yakın partner şiddeti ile yeme bozukluğu davranışları arasında ilişki olduğunu fakat kendini suçlamanın bu ilişkide aracılık etmediğini göstermiştir. Bulgular ışığında sonuçların ne ifade ettiği tartışılmıştır. Ayrıca araştırmanın sınırlılıkları belirtilerek ileride yapılacak araştırmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As eating disorders are one of the most fatal diseases, understanding its' symptomology is very important. For this reason, a lots of studies focusing on the factors related to disordered eating behaviors are existed in the literature. One of the factors are seen as intimate partner violence. However, understanding related factors is not only enough to create effective treatment methods. Therefore, other variables that might influence this relationship should be investigated. In this direction, present study aims to examine the role of self-blame on the relationship between intimate partner violence and disordered eating behaviors. The participants of the study were 189 Turkish college women between the ages of 18 to 25 (M=20.8, SD=1.30). To measure variables, Sociodemographic Form, Violence against Women Scale, Eating Attitudes Scale, and The Behavioral and Characterological Self-Blame Scale were used. The results of the study showed that intimate partner violence and disordered eating behaviors are correlated, yet, self-blame does not mediate this relationship. In the light of results, implications of the study are discussed. In addition, by explaining limitations of the study, directions for future research is recommended.