Resilience / vulnerability factors as predictors of Turkish university students' adjustment to college
Türk üniversite öğrencilerinin uyumlarını etkileyen yatkınlıklar ve koruyucu faktörler
- Tez No: 250622
- Danışmanlar: PROF. DR. A.NURAY KARANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Üniversiteye uyum süreciyle başa çıkabilmek için çeşitli kaynaklara ihtiyaç olduğu düşünülebilir. Uygun olmayan başa çıkma yöntemlerinin kullanılması ya da kişinin psikolojik yapısındaki bozukluklar uyum sürecini olumsuz etkileyebilir. Uyumla ilgili bu bilgiler ışığında, bu çalışmada, üniversiteye uyum ve mutluluk kavramları kişilik, dayanıklılık ve başa çıkma becerileri ile yordanmıştır. Üniversitede ilk yılını tamamlamış öğrencilerden bu değişkenlerle ilgili ölçekleri doldurmaları istenmiştir ve bir dizi mediasyon analizi yapılmıştır. Mediasyon analizinin sonuçlarına göre çaresizlik ve problem odaklı başa çıkma becerilerinin kişilik özellikleri ve üniversiteye uyum arasındaki ilişkiyi etkilediği bulunmuştur. Nörotisizm uyum konusunda bir yatkınlık olarak adlandırılmıştır ve bu kişilik özelliğine sahip öğrenciler, başa çıkma yöntemi olarak çaresizliği benimsemeleri bakımından, risk grubunda kabul edilmiştir. Öte yandan sorumluluk, açıklık ve dayanıklılık kişilik özelliklerinin problem odaklı başa çıkma ile birlikte koruyucu faktörler olduğu tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
It may be assumed that the various resources individuals have will be needed in coping with the adjustments required in college. Any deficits in individuals? psychological make-up or maladaptive coping strategies will block their adjustment to college. Within this idea of adjustment, adjustment to college and psychological well being were predicted by several variables named as personality, hardiness, and coping strategies under a stressful condition. Students who have completed their freshmen year were administered the scales related to the above variables and a series of path analyses were carried out. Results indicated that problem focused coping and helplessness/self blame had a mediator role between personality variables and psychological well being. Neuroticism was named as a vulnerability factor. Students with neuroticism as a personality characteristic were regarded as risk groups, who were likely to use helplessness/self blame coping. On the other hand, personality characteristics such as conscientiousness, openness/intellect, and hardiness were concluded to be a resilience factors together with problem focused coping.