Dış ticarette korumacılık ve ülkelerin gelişmişlik düzeyine etkileri
Protectionism in foreign trade and its effects on level of countries' development
  1. Tez No: 590677
  2. Yazar: RUHAN AYŞE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI SEDA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
2008 Krizi dünyada korumacılık yönünde görüşlerin artmasına neden olurken ülkelerin uygulamış oldukları politikalar da bu dönemin yeni merkantilist dönem olarak anılmasına neden olmuştur. Bu tezde, krizin hala etkilerini sürdürdüğü, tarife dışı engellerin yoğun şekilde uygulandığı günümüzde, korumacılık akımının zaman içerisindeki gelişimi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı dış ticarette korumacılığın önemine vurgu yapmak ve gerekliliğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda özellikle gelişmişlik düzeyleri yüksek ülkeler ele alınarak incelenmiş ve korumacı politikaların ülkelerdeki gelişmişlik düzeyine pozitif yönde etkide bulunduğu doğrultusunda bir çıkarımda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the economic crisis in 2008 has caused that protectionism point of view has increased in the world, the policies of the countries has brought about that this period is called as a new mercantilist era. In this thesis, it has been studied to analyze the development of protectionism in the course of time when the crisis's effects are active, non-tariff barriers are being conducted intensely nowadays. The main aim of this study is to emphasize the importance of protectionism in foreign trade and reveal its necessity. In this sense, the countries whose development levels are high have been examined and it has been concluded that the policies of protectionism have positive effects on the levels of development in these countries.