Globalization and poverty: Evidence from a panel of countries in different income groups
Küreselleşme ve yoksulluk: Farklı gelir gruplarındaki ülkelere yönelik bir panel veri çalışması
- Tez No: 590683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN OKTAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme, artan sermaye ve emek hareketliliği, ve ilgili politikaların dünya genelinde entegrasyonu olgularını ifade eder. Dolayısıyla küreselleşme sürecinde, çok daha yüksek uluslararası ticaret seviyesi ve finansal sermayenin artan gücü gibi benzeri görülmemiş gelişmeler, meydana gelen politik, ekonomik ve sosyal gelişmelerde merkezi bir rol oynar. Neredeyse yarım yüzyıldır sonuçlarının gözlemleniyor olmasına rağmen, küreselleşmenin etkileri hala çokça tartışılmaktadır. Bu konuyla ilgili literatür genellikle çelişkili sonuçlarla doludur. Bir yandan bazı yazarlar, küreselleşmenin, örneğin, büyüme oranını arttırmak yoluyla yoksulluğu azalttığını iddia ederken, öte yandan diğer yazarlar serbest ticaretin ve finansal küreselleşmenin aşırı yoksulluk meselesini daha da artırdığını iddia etmektedir. Bu çalışmada,farklı gelir gruplarındaki ve farklı gelişmişlik düzeylerinesahip ülkeledeki yoksulluk ve küreselleşme ilişkisi, 1990-2016 dönemi için incelenmiştir. Sabit etkiler panel veri modellini kullandığımız analizimizin sonuçları ülkelerin gelir düzeyine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Modellerden elde edilen sonuçlar, ekonomik küreselleşmenin sadece orta gelirli ülkeler için yoksulluk ile anlamlı ve pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ticari küreselleşmesinin katsayıları, düşük ve yüksek gelirli ülkeler için negatif ve anlamlı bulunmuştur. Bu, ticari küreselleşmenin bu ülkelerde yoksulluğu azalttığına işaret etmektedir. Finansal küreselleşme katsayıları ise orta ve yüksek gelirli ülkeler için pozitif ve anlamlı bulunmuştur. Bütün ülkeler için ise ekonomik ve finansal küreselleşmenin katsayıları anlamlı ve pozitif bulunurken, ticari küreselleşmenin katsayısı anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization refers to the phenomenon of increased capital and labor mobility and integration of related policies across the globe. Therefore, during the process of globalization, unprecedented developments, such as a much higher international trade level and the increased power of financial capital have played a central role in political, economic, and social developments. Despite observing its outcomes for almost half a century, the effects of globalization are still highly debated. The literature on this subject is rich with, often contradictory, results. On one hand, some authors claim that globalization decreases poverty, for example, through increasing growth rate. On the other hand, others claim that free trade and financial globalization exacerbate extreme poverty issue. In this paper, we examine the relationship between poverty and globalization for the countries from different income groups and levels of development and covering the period between 1990-2016. The results of our analysis, in which we used fixed effects panel data models, vary depending on the income level of countries. The evidence from the models denote that economic globalization is significantly and positively associated with poverty for middle and high income countries. Coefficients of trade globalization are found negative and significant for low and high income countries, which denotes that trade globalization decreases poverty in such countries; whereas the coefficient of financial globalization is found positive, and significant for only middle income countries. For all countries, coefficients of economic and financial globalization are found to be significant and positive while the coefficient of trade globalization is found to be insignificant.