Aspects pathologiques de l'administration provinciale ottomane sous la Seconde Monarchie constitutionnelle
II. Meşrutiyet'te vilayet idaresinin sorunları
  1. Tez No: 590704
  2. Yazar: HAKAN GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEMSETTİN KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez temel olarak 1908-1914 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu vilayet idaresi ve yöneticilerinin içinde bulunduğu zorlu koşulları betimlemek amacıyla kaleme alınmıştır. Gerek iç ve dış çalkantılarla yoğurulan savaş koşulları ve gerekse de yaşanan devrim sürecinin İmparatorluğun en ücra köşesine kadar yarattığı yeni patolojik şartlar ışığında Osmanlı mülki idaresinin karşılaştığı problemler incelenmiştir. Taşranın sosyoekonomik dinamikleri, çok boyutlu güç ilişkileri, idari çıkmazları ve yetki çatışmaları farklı bakış açılarıyla ve mukayeseli bir okuma tekniği ile ele alınmıştır. Bununla birlikte yeni rejimin mülki idare amirlerinin yaşanan dönüşüm süreci içinde birer yönetici olarak yaşadıkları konu edinilmiştir. Çünkü bu idareciler hem merkezi hükümetle, hem yerel eşrafla, hem diğer sivil ve askeri görevlilerle hem de yabancı devlet müdahaleleriyle karmaşıklaşmış bir güç ilişkisinin tam ortasındadırlar. Bu sebeple İmparatorluğun içinde bulunduğu politik ve ekonomik koşullar dâhilinde valilerin hangi idari zorluklarla karşılaştıkları, hangi güç ilişkilerinin içinde mücadele etmek durumunda kaldıkları, otoriter ve muhafazakâr pratikler ile kanunlar ve inkılaplar arasında yaşadıkları ikilemler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was mainly written to describe the difficult conditions in which the territorial administration and high provincial dignitaries of the Ottoman Empire found themselves between 1908-1914. In the light of war conditions mixed with internal and external disturbances, as well as new pathological conditions created by the revolutionary process up to every corner of the Empire, the problems facing the Ottoman provincial governments were examined. The socio-economic dynamics of the provinces, multi-dimensional power relations, administrative deadlocks and jurisdictional conflicts were approached from a different angle and with a comparative reading technique. What the local governors of the new regime encountered as leaders in the process of mutation is also studied, since they are at the center of a power relationship entangled by the central government, by local notables, by other civilian and military officers and by interventions of foreign states. For this reason, the politico-economic difficulties met by the valis, the administrative problems they were confronted with, the power relations with which they had to struggle, as well as their dilemmas between authoritarian-conservative practices and respect for law and revolutionary symbols, have been analyzed.