Wolfgang Amadeus Mozart'ın flüt konçertolarında icra ve teknik açısından karşılaşılan problemlerin incelenmesi
The investigantion of the problems of performing and technique based problems in the flute concertos of Wolfgang Amadeus Mozart
- Tez No: 590703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Wolfgang Amadeus Mozart, Klasik Dönemde yaşamış, klasik müzik repertuarı için önemli bir bestecidir. Yazmış olduğu No.1 Kv. 313 Sol Majör ve No.2 Kv. 314 Re Majör Flüt Konçertoları birçok flüt öğrencisi, akademisyen, sanatçı ve solist tarafından seslendirilmektedir. Aynı zamanda üniversitelerin lisans ve lisansüstü yetenek sınavlarında ve Devlet Orkestralarının performans değerlendirme sınavlarında zorunlu eser olarak kabul edilmektedir. İcracılar W. A. Mozart'ın flüt için yazdığı bu iki konçerto ile değerlendirilmektedir. Bu çalışmalar esnasında flüt icra teknikleri açısından birçok problemle karşılaşılmaktadır. Bestecinin flüt konçertoları icra edilirken; yaşadığı dönem özellikleri, yazı karakteri ve eser özellikleri; icra edilecek olan konçertoları daha iyi anlamak açısından oldukça önemlidir. Araştırma, klasik dönem ve besteci ile ilgili kaynaklar taranarak yapılmış; bu alanda çalışma yapan akademisyenler ve bölüm mezunları ile gerçekleştirilen röportaj ve görüşmelerin analizi ile desteklenmiş olup; söz konusu olan No.1 Kv. 313 Sol Majör ve No.2 Kv. 314 Re Majör Flüt Konçertolarının icrasını destekleyici çalışma örnekleri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wolfgang Amadeus Mozart is an important composer for the classical music repertoire. He wrote No.1 Kv. 313 G Major and No.2 Kv. 314 D Majör Flüte Concertos. There Flute Concertos are performed by many flute students, academicians, artists and soloists. It is also considered as a compulsory work in the undergraduate and graduate exams of universities and in the performance evaluation examinations of the State Orchestras. The performers are evaluated with these two concertoes written by W. A. Mozart for the flute. During these studies, many problems are encountered in terms of flute playing techniques. When the composer's flute concertos are performed; The characteristics of the period, the font and the features of the works are very important to better understand the concertos to be performed. This study was supported by the analysis of interviews and interviews with academicians and graduates of the department, and completed with work samples supporting the performance of 313 G Major and No.2 Kv. 314 D Major Flute Concertos.