Mekanda optik etkiler
Optical effects in space
  1. Tez No: 590718
  2. Yazar: ABDURRAHMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Mekânda Optik Etkiler”adlı raporda optik ve mekân konusu ele alınmıştır. Optik ve mekân kavramları tek tek ele alınarak geçmişten günümüze doğru araştırmalar yapılmıştır. Raporda iki konu üzerinde durulurken daha çok optik üzerine araştırmalar sürdürülmüştür. Araştırmalar sonucunda mekân ve optik kavramları arasında bir bağ kurulmuştur. Optik kavramı araştırılırken bilim alanındaki yansımalarına bakılmıştır. Optiğin bilimsel ve sanat alanındaki karşılaştırmaları yapılarak, bilim ve sanat arasındaki fark ortaya konmuştur. Optik, bilim alanında kendini gösterirken zaman içerisinde sanat alanına da dahil olduğu raporda belirtilmiştir. Mekân ve optik arasında bağ kurarken, mekân kavramının ne anlama geldiği diğer alanlarla nasıl bir iletişimi olduğu konuya dahil edilmiştir. Sanat alanında mekânın dönüşümü ve sanat eserinin sergilenmesi konusundaki değişimlere yer verilerek sanatçıların çalışmalarıyla konu desteklenmiştir. 1960'dan sonra sanat nesnesinin sergilenmesindeki optik değişimler günümüze kadar irdelenmiştir. Optik kavramı bilim alanındaki araştırmaları tamamlanıp, sanat alanına yansımaları ve günümüzdeki konumu üzerine örneklere yer verilmiştir. Optik Sanatın geçmiş yıllarda daha çok göz yanılsaması üzerine durulmuş, şu an ki konumu üzerine araştırmalar yapılmıştır. Optik ve mekân konusu ayrıntılı bir şekilde araştırılarak uygulamalar aşamasında kişisel çalışmalarla birlikte desteklenmiştir. Kişisel çalışmalarla birlikte mekân ve optik kavramları üzerinden çalışmalar üretilmiştir. Uygulamalar aşamasında araştırmalar ve çalışmalarla günümüze katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The report“Optical Effects in Space”has been discussed in the subject of optics and venues. The concept of optics and space is dealt with one by one, and research has been conducted from past to present. The report focuses on two subjects, while research on optics has been continued. As a result of research, a link was established between the concepts of space and optics. The optic concept was investigated and its reflections were studied in the field of science. The difference between science and art has been made by comparisons of optics in the field of scientific and art. The optic concept was investigated and its reflections were studied in the field of science. Optics are manifested in the field of science as well as in the report, which is included in the field of art. When establishing a connection between space and optics, it is included in the subject of how the concept of space is communicating with other areas. In the field of art, the transformation of the space and the changes in the exhibition of the works of art were supported by the artists ' work. After 1960, the optical changes in the exhibition of art objects were examined until today. The optical concept was completed in the field of science research, reflections on the Art field and the present location of the examples are given. Optical art is more focused on the illusion of eye in the past years, while the position is now included in the research. The subject of optics and space is investigated in detail and supported with personal work in the applications stage. Work has been produced through the concepts of space and optics with personal work. During the applications phase, research and studies have contributed to the present day.