İnşaat sektöründe faaliyet tabanlı bütçeleme ve bir uygulama
Activity based budgeting i̇n the construction sector and a practice
  1. Tez No: 590735
  2. Yazar: EREM İSMAİL SAYGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY DENİZ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Faaliyet Tabanlı Bütçeleme, gelecek faaliyet dönemi için planlaması yapılan çıktıyı karşılayabilmek için yerine getirilmesi gereken kaynakların faaliyetler bazında bütçelenmesine yarayan modern bir bütçe sürecidir. İşletmeler belirledikleri hedeflere ulaşmak için önlerine çıkacak belirsizliklere karşı hazırlıklı olmalıdır. Faaliyet tabanlı bütçeleme stratejik hedeflere ulaşmak adına bütçelemeyi faaliyet tabanlı süreçler ile harmanlayarak bir bütçe hazırlanmasını sağlamakta ve bu nedenle gelecekte ki ürünlere ve hizmetlere olan talebi karşılayabilmek için ihtiyaç duyulan kaynak miktarının tespit edilmesini ve kaynakların daha yararlı bir şekilde elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, modern bir yaklaşım olarak ele alınan faaliyet tabanlı bütçeleme tekniğinin önemine değinilmiş ve uygulama sonucunda geleneksel bütçeleme ile arasında çıkacak farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Activity based budgeting is a modern budgeting process which allows to budget in basis of activities in order to meet the output of the future activity period plannings. The enterprises should have be ready to face the possible future obscurities in order to achieve their goals. Activity based budgeting makes a budget through combining budgeting with activity based processes in order to achieve strategic goals and for this reason it makes possible to determine the need for resources to suply for the future demand for products and services and help to procure the funds in more effective ways. This study shows importance of the activity based budgeting technique as a modern approach and the aim of the study is to evaluate the differences between traditional and modern budgeting techniques in conclusion.