Fibromiyalji sendromlu hastalarda Afyon Sandıklı peloidi ve termomineral suyu ile yapılan balneoterapi ve peloidoterapinin etkinliği
The Effectivity of balneotherapy and peloidotherapy on primary fibromyalgia syndrome in Sandıklı spa center Afyon
  1. Tez No: 91596
  2. Yazar: UFUK ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Afyon Sandıklı Kaplıcası'ndaki farklı iki geleneksel kür uygulamasının FMS'daki etkinliği araştırıldı. Çalışmaya günde bir peloid ve bir termomineral su banyosu alan 17 hasta ile günde iki termomineral su banyosu alan 15 FM'li hasta katıldı. Kür başı (1. gün), kür ortası (4. gün) ve kür sonunda (8. gün), toplam algometrik ölçüm, toplam HN sayısı, VAS sonuçları, BDÖ ve HDS değerlerindeki deği şimler araştırıldı. Kür sonunda, karşılaştırılan bütün parametrelerde, her iki grupta an lamlı düzelmeler olduğu ve gruplar arası anlamlı bir farkın HN ve HDS dışın da bulunmadığı saptandı. Kür ortası değerlerinde karşılaştırılan bütün parametreler anlamlı iken gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Bu sonuçlar, Afyon Sandıklı Kaplıcası'ndaki geleneksel kür uygulamala rının FM'li hastalarda etkin olduğunu ve termomineral kaynaklarca zengin olan ülkemizde FM'li hastaların tedavisinde yaygın olarak kullanılabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, We evaluated that the effectivity of two different traditional cure modalities on Primary Fibromyalgia Syndrome in Sandıklı spa center Afyon. Patients, who are takes to this research, have been separated to two groups. 17 patients in the first group have taken peloid and thermomineral water bath once a day and 15 patients in the second group have taken thermomineral water bath twice a day. Variations on total algometrip measurement, number of the tender points, VAS index, Beck Depression Inventory and Hamilton Depression Scalas have been evaluated at the first day, middle day and the last day of the therapy. When we evaluated all the parameters at the end of the cure, there were meaningful improvements on each group, but there were no considerably difference between the two groups except number of the tender points and Hamilton Depression Scalas. The midcure time values,all the parameters which are compared were meaningful but there were no meaningful difference between the two groups. We concluded that the traditional cure modalities in Sandıklı spa center,Afyon,could be commonly used in patients with the Primary Fibromyalgia Syndrome. 85