Akratotermal kürün hasta (osteoartroz) ve sağlıklı bireylerde nöromusküler eksitabilite (NME) üzerine etkileri
Impact of cure-treatment with acrotothermal water on neuromuscular excitability in patients with osteoarthritis and healthy persons
  1. Tez No: 59076
  2. Yazar: NAZAN KAFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışmada osteoartrozlu hastalar ve sağlıklı bireylere uygulanan kaplıca kürünün Nöromüsküler Eksitabilite (NME) üzerine etkileri ve kan elektrolitlerinin kaplıca kürü esnasındaki değişikliklerinin NME'yi etkileyip etkilemediği araştırıldı. Bursa Askeri Hastanesinde yatarak kaplıca kürü alan osteoartrozlu hastalar 21, sağlıklı bireyler 10 kişiden oluşmakta idi. Ayrıca Eksitabilite İndeksi için, kaplıca kürü almayan 30 sağlıklı genç birey araştırmaya alındı. Osteoartrozlu hastaların kas ve sinir, reobaz ve kronaksi değerlerinde kür başı- kür sonu karşılaştırılması yapıldığında, anlamlı düzeyde düşme olduğu saptandı. Bu düşme düzeyinden, kür etkisiyle NME'de anlamlı bir artış olduğu sonucuna varıldı. Bu artışın sağlıklı bireylerinkinden daha fazla olduğu saptandı. Sağlıklı bireylerin kas ve sinir, reobaz ve kronaksi değerlerinde de kür başı-kür sonu karşılaştırılması yapıldığında, anlamlı düzeyde düşme saptandı. Sağlıklı bireylerde de kür etkisiyle NME'de bir artış gözlendi. Hastaların kan elektrolitlerinde kür etkisiyle meydana gelen değişiklikler normal fizyolojik sınırlar içersinde bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı değişiklik olmasına karşılık, NME'de rol oynayacak düzeylerde olmadığı saptandı. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; osteoartrozlu ve sağlıklı kişilerde akratotermal sularla yapılan kaplıca tedavisi sonunda NME'de anlamlı düzeyde artış meydana gelmiştir. Kullanılan suyun türü ve sıcaklığı bu artışta kısmen etkili olsa da, NME'deki artışın tamamen kürün genel etkisi ile yani hipofız sürrenal aksın etkilenip, organizmanın regülasyon mekanizmalarının harekete geçirilmesiyle meydana geldiği sonucuna varıldı. Bugünkü bilgilerimiz doğrultusunda elektrolit seviyesindeki değişikliklerin, yine kürün regülatör etkisi ile oluştuğu ve NME'deki değişikliklerde etkili olmadıkları saptandı. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we examined the effects of thermal bath cure which is applied to patients with osteoarthrosis and also to healthy individuals, on the Neuromuscular Excitability (NME) and whether the changes in the blood electrolytes during the thermal bath cure have an effect on NME. The number of patients osteoarthrosis, to whom thermal bath cure was applied during their hospitalization period at Bursa Military Hospital, was 21, whereas the number of healthy individuals was 10. Furthermore, in order to establish the Excitability Index, 30 healthy young individuals have been included to the study. When we compared the pre-treatment and post treatment nerve and muscle, rheobase and cronaxy values of the patients with osteoarthrosis, a significant decrease was observed. From this decrease, we concluded that there is a significant increase in NME through the effect of the cure. When we compared the pre-treatment and post-treatment nerve and muscle, rheobase and cronaxy values of the healthy individuals, a significant decrease was observed. An increase in NME through the effects of the cure has also been observed on the healthy individuals. The changes in blood electrolytes of the patients, obtained by the effect of the cure were found to be within normal physiological limits. Although a statistically significant change has been obtained, it was found that the degree is not adequate to play a role in NME. According to the results of the study; a bath therapy applied with acratothermal waters resulted in a significant with acratothermal waters resulted in a sinificant increase in NME. Although the kind and temperature of the water used plays a partial role in this increase, it has been concluded that the increase in NME is completely a result of the overall effect of the cure, i.e. the hypophyseal-surrenal axis becomes 63affected, leading to initiation of the regulatory mechanisms of the organism. According to our current knowledge, we concluded that the changes in the electrolyte level are again a result of the regulatory effect of the cure and that they are not effective on the fluctuations of NME.