A comprehensive study on the values of Generation Y in tech industry: An example of a global company
Teknoloji endüstrisindeki Y jenerasyonu değerleri üzerine detaylı bir çalışma: Global bir şirket örneği
  1. Tez No: 590755
  2. Yazar: MELİS KORALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın ana amacı teknoloji sektöründe çalışan Y Kuşağı'nın değerlerini, Schwartz'ın Kişisel Değerler Ölçeği kapsamında derinlemesine incelemektir. Araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren global bir teknoloji firmasının 205 Y jenerasyonu çalışanı arasında gerçekleştirilmiştir Ayrıca katılımcılar eğitim geçmişi, pozisyon, istihdam türü ve cinsiyet açısından farklılık göstermektedir. Bu çalışma, gelecek ve değişen dünyada önemli rol oynayan teknoloji unsuru ile iç içe çalışan Y Kuşağı'nın değerler hiyerarşisini inceleyerek insan kaynakları ve iç pazarlama literatürüne, ek olarak da şirketin kendisine katkıda bulunacaktır. Araştırma sonucunda çıkan bulgular detaylı şekilde incelenmiş ve tartışılmıştır. Araştırma sonuçlarına bağlı kalınarak şirketin İK ve yönetimsel yaklaşımları için öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the values of Generation Y, also called Millennials, in tech industry within the context of Schwartz's Personal Values. The research sample was chosen out of the employees who currently work at a well-known global tech company in Turkey. The research is conducted among 205 participants and all are Generation Y'ers. Additionally, they have different educational backgrounds, gender, status of employment and positions. This study makes contribution to human resources and internal marketing literature and also the company itself by focusing the values hierarchy of Generation Y who work closely to the technology which has a crucial role in changing world and the future. The results of the research were discovered and discussed in detail. As a conclusion, suggestions for the company's HR and managerial approaches by providing comprehensive insight of employees' values were presented based on the results.