Türkiye'de faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketlerinin etkinlik analizi
Efficiency analysis of pri̇vate pension companies in turkey
- Tez No: 590754
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de fiili olarak 2003 yılında faaliyete başlayan bireysel emeklilik pazarı, her geçen gün yeni katılımcılar ve şirketlerinde sektöre dâhil olmasıyla büyümeye devam etmektedir. Sektörün gelişimi menfaat sahibi tüm taraflar açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte önemli noktalardan biri de bireysel emeklilik sektörünün gelecek vaat edip etmediği konusudur. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmayla, 2007 ila 2017 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketlerinin girdi odaklı veri zarflama analizi metodu ile etkinlikleri araştırılmıştır. Analizde kullanılmak üzere 3 girdi (Emeklilik teknik giderleri, fon büyüklüğü ve katılımcı sayısı) ve 1 çıktı (emeklilik teknik gelirleri) belirlenmiştir. Girdi ve çıktı değişkenleri belirlenirken ilgili değişkenler arasında korelasyon analizi yapılmış ve sektör etkinliği optimal yansıtacak olan değişkenlerin belirlenmesine özen gösterilmiştir. Son olarak şirketlerin etkinlik düzeylerinin ele alınan on yıllık dönemde nasıl değiştiği ve etkinlik için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Private pension scheme in the Turkish market has been growing with the addition of new participants, contributors and companies, since becoming fully operational in 2003. The growth of this industry can be seen as a significant change for all beneficiaries. An important question that needs to be raised is whether such growth is a promising one. In this study, we investigate the efficiency of private pension companies that were operational in Turkey between the years of 2007 and 2017 by implementing CCR model of Data Envelopment Analysis (DEA). To be used in the analysis, three input variables (technical costs, total net asset value of fund and number of participants) and one output variable (technical income) are determined. For the selection of the input and output variables, a correlation analysis was carried out between the variables, and the variables that would reflect the optimal market efficiency were chosen. Finally, the changes observed in the efficiency of private pension companies over the ten-year period are reported, and suggestions are offered to raise efficiency.