Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörler
Factors that influence the investment decisions of individual investors
  1. Tez No: 590761
  2. Yazar: AHMET ENGİN CANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bireyler, kazançlarının belirli bir bölümünü temel ihtiyaçlarını karşılamak için tüketirken kalanı da tasarruf etmektedirler. Tasarruf, bireylerin gelirlerinden arta kalan kısımdır. Bireyler, ortaya çıkan bu tasarruflarla daha fazla kazanmak, gelirlerini mümkün olan en üst düzeye çekmek amacı ile yatırım gerçekleştirirler. Bireyler yatırım kararlarını alırken çok çeşitli faktörlerin etkisi altında kalırlar. Çalışmada, bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını alırken etkilendikleri faktörler ele alınacaktır. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ''Yatırım, Yatırımcı ve Yatırım Araçları'' gibi temel kavramlardan bahsedilmiştir. İkinci bölüm ''Bireysel Yatırımcıların Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler'' olup, yatırımcıların karar verme ve faaliyete geçme aşamasında etkisi altında kaldıkları çevresel ve mental faktörler ele alınacaktır. Üçüncü ve son bölüm ise ''Bireysel Yatırımcıların Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler Üzerine Yapılan Anket Çalışması'' bölümlerinden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm anket çalışmasının gerçekleştirildiği kısımdır. Bu bölümde bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını alırken ekonomik ve demografik unsurlar başta olmak üzere hangi unsurların etkisi altında kaldıkları anket yöntemi ile araştırılmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Bu bölümde yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörler ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals consume some of their earnings to meet their basic needs and save the rest. Savings are the rest of individual incomes. Individuals invest more with these savings in order to earn more and maximize their income. İndividuals are influenced by various factors in making their investment decisions. In this study, the factors that individual investors are affected while making their investment decisions will be discussed. The study consists of three parts. İn the first part, basic concept sch as ''İnvestment, İnvestor and İnvestment Tools'' are mentioned. The second part is the ''Factors Affecting the İnvestment Decisions of İndividual İnvestors'' and the environmental and mental factors that the investors will be affected during the decision- making and operation phase will be discussed. The third and last part is composed of the ''Surveys on the Factors Affecting the İnvestment Decisions of İndividual İnvestors''. The third part is the survey part. İn this section, which factors affect individual investors (especially economic and demographic elements) are searched by the survey method. İn this section, factors affecting the investment decisions of investors are tried to be measured.