8.sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersinde öz düzenlemeye dayalı öğrenme stratejilerinin incelenmesi
Examining 8th grade students' learning strategies on self-regulation
- Tez No: 590764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 8.sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersinde öz düzenlemeye dayalı öğrenme stratejilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 583 kız, 519 erkek olmak üzere toplam 1102 sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın verileri, "Motor Becerilerde Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeğiyle'', cinsiyet, okul türü, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, kardeş sayısı, kendine ait oda durumu, ailenin gelir düzeyi, spor yapma sıklığı, spor salonuna gitme durumu ve herhangi bir branşta müsabakalara katılma gibi değişkenlere göre analiz edilmiştir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Motor becerilerde öz düzenlemeli öğrenme puanlarının gruplarda normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done with the aim of determining the examining of 8th Grade Students' Learning Trends Based on Self-Regulation in Physical Education and Sports Lessons. 102 students consisting of women (n=583), men (n=519) have participated in the research. The data have been analyzed with“Self-Regulated Learning Strategies on Motor Skills' Scale”according to the variables such as gender, type of the school, educational background of mother, educational background of father, number of the siblings, the state of having a room of her/his own, the family's level of income, the frequency of doing sports, the state of going to the gym and attending to a sports competition in any branch. Relational scanning model has been used. The regular distribution convenience in groups of self-regulated learning scores on motor skills has been analyzed with the Kolmogorov- Smirnov test.