Azerbaycan'a karşı yönelmiş Ermeni terörizminin mahiyeti, nedenleri ve sonuçları
The essence of Armenian terrorism against Azerbaijan, causes and results
  1. Tez No: 590774
  2. Yazar: RASHAD RZAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL VELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Organize suç faaliyeti ve özellikle terörizm ulusal sınırların ötesine geçmiş ve dünya toplumunu tehdit etmiş, tüm ülkelerin çıkarlarını etkileyen küresel sorun haline gelmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti, bu kötülükle mücadelede uluslararası çabaları tam olarak desteklemekte ve politik, ekonomik, dini ve diğer sebeplerden bağımsız olarak terörizmi her türlü biçim ve tezahüründe açıkça kınamaktadır. Ermenilerin Azerbaycan halkına yönelik gerçekleştirdikleri terör faaliyetleri yakın tarihin en önemli olaylarından biri olmuştur. Bu terörizmin karakteristik özelliği yürütme sırasındaki zulmün arttırmasıdır. Terör kurbanları genellikle belirli bir siyasi olayla ilgisi olmayan sıradan insanlardır. Ermeni teröristleri için insanların hayatlarının önemsiz hale gelmesi bu eylemlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Onlar kendi terör eylemlerinde sıra dışı şiddete başvurmaktaydı. Araştırmanın amacı: Araştırmanın genel amacı günden güne artan ve dünyayı saran terörizm kavramının incelenmesidir. Özellikle uluslararası terörizminin bir kolu olan Ermeni terörünün dününü bugününü ve yarınını incelemek çalışmanın diğer amaçlarından biridir. Çalışmanın başka bir amacı Ermenilerin Azerbaycan halkına yönelik gerçekleştirdikleri terör eylemlerinin mahiyetini, nedenini ve sonucunu açıklamaktır. Araştırmanın birinci bölümü genel kavramların açıklanmasından ibarettir. Bu bölümde terör kavramı açıklanmış, bu kavramın tarihsel süreçte gelişimi incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümü Ermeni siyasal şiddetinin doğuşu ve Ermeni terörizminin anatomisi ile ilgili bilgi verilmiştir. Osmanlı döneminde Ermenilerin gerçekleştirdikleri eylemler ve planlar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü Ermenilerin Azerbaycan halkına yönelik gerçekleştirdikleri terör faaliyetlerini açıklamaya yönelik yürütülmüştür. Burada Ermenilerin Azerbaycan topraklarından hak iddia etmeleri ile ilgili bilgiler açıklanmıştır. Bu eylemlerin sebepleri, sonuçları açıklanmıştır. Ermenilerin yaptıkları soykırımlar incelenmiştir. Hocalı, 20 Ocak terör eylemleri ile ilgili bilgi ve belgeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organized crime activity and especially terrorism has gone beyond national borders and threatened the world community and has become a global problem affecting the interests of all countries. The Government of the Republic of Azerbaijan fully supports international efforts in the fight against this evil and openly condemns terrorism in all forms and manifestations, regardless of political, economic, religious and other reasons. The terrorist activities carried out by the Armenians towards the Azerbaijani people have been one of the most important events of recent history. The characteristic of this terrorism is that it increases the persecution during execution. Victims of terrorism are usually ordinary people who have nothing to do with a particular political event. For Armenian terrorists, the fact that people's lives become insignificant plays a decisive role in these actions. They resorted to extraordinary violence in their own terrorist acts. Purpose of the research: The general aim of the research is to examine the concept of terrorism which is increasing day by day and encompassing the world. Another aim of this study is to examine the past, present and future of Armenian terrorism, which is a branch of international terrorism. Another aim of the study is to explain the nature, reason and result of the terrorist acts carried out by the Armenians towards the Azerbaijani people. The first part of the research consists of explaining the general concepts. In this section, the concept of terror is explained and its development in the historical process is examined. In the second part of the study, information about the emergence of Armenian political violence and the anatomy of Armenian terrorism is given. Information was given about the actions and plans of the Armenians during the Ottoman period. The third part of the study was conducted to explain the terrorist activities of the Armenians towards the Azerbaijani people. Here, information about the claims of Armenians from the territory of Azerbaijan is explained. The reasons and results of these actions are explained. The genocides of Armenians were examined. Khojaly, information and documents related to the 20 January terrorist acts were presented..