Tiyatro izleyicilerinin tiyatro reklamlarına yönelik tutum ve davranışları
Attitude and behavior of theater audience about theater advertising
  1. Tez No: 590779
  2. Yazar: SEVGİ KAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Advertising, Performing and Visual Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İçinde bulunduğumuz iletişim ve iletişim çağında, reklamlar pek çok kanaldan bizlere ulaşmakta, boş zamanlarımızı değerlendirme biçimlerimizi etkilemektedir. Boş zamanlarda yapılacak aktivite seçimi ve satın alma kararı için ilgili reklamlar oldukça önemlidir. Bu araştırmada hem kültürel hem sosyalleşme unsuru olmanın yanı sıra canlı ve en eski sanat dallarından biri olan tiyatronun; reklamlarına yönelik izleyicilerin tutum ve davranışlarını nasıl etkilediği, tiyatro reklamları ile igili bir bakış açısı oluşturmak, tiyatro reklamlarının varlığı ve reklam etkinliklerinin izleyicilere etki edip etmediği sorusunu cevapmak adına araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında eğlence pazarlaması içinde yer alan tiyatro reklamları ile ilgili 2018 -2019 sezonunda düzenli tiyatro izleyicisi olan sekiz katılımcı ile derinlemesine Görüşme Tekniği (Dept Interview) kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Görüşme sırasında katılımcıya araştırma için sistematik ve mantıklı hazırlanan sorular yöneltilmiş ve örnek afiş, el ilanları gösterilerek görüşleri alınmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde katılımcılar, çoğunlukla aynı tasarımları beğenmişler bunun sebebini merak uyandıran bir tasarım olmasına bağlamışlardır. Katılımcılar için tiyatro reklamlarında renk ve oyun adı ile çağrışım yaratarak merak uyandıran tasarım tercihleri ortak görüştür. Katılımcılar tiyatro oyunundan en çok sosyal medyada olan afişler sayesinde haberdar olmakla birlikte daha çok oyun fotoğraf paylaşım ve önerileri ile oyun tanıtım videolarını beğenerek oyuna gittikleri sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çoğu, tanıdıkları, beğendikleri ve takip ettikleri oyuncuların oyunlarına gitme eğilimlerinin olduğu gözlenmekle birlikte popülaritesi yüksek olan tiyatro oyun eserinin arka planda kaldığı oyuncunun ve oyun reklamlarının ön planda olduğu işlere yönelik tutumlarının olumsuz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar tiyatro reklamlarının yaygınlaştırılması gerekliliği konusunu, daha çok izleyiciye ulaşmak ve izleme kültürü oluşturmak adına önemli bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this age of communication, advertisements reach us through many channels and affect the way we use our free time.Related advertisements are very important for the selection of activity and purchase decision in leisure time. The purpose of research is, beside being an component of both cultural and socialization, how to influence the attitudes and behaviors of the audience towards the advertisements of the theater, which is one of the oldest branches of art, to create a point of view about theater advertisements, the existence of theater advertisements and whether the advertising activities affect the audience. Within the scope of the research, interviews were conducted with eight participants who were regular theater audiences in the 2018-2019 season using Dept Interview technique. During the interview, the participants were asked questions systematically and logically prepared for the research, and sample posters and flyers were presented and the opinions of the participants were taken.When the results were evaluated, the participants mostly liked the same designs and attributed the reason to the fact that it was an intriguing design. For the participants, the design preferences that create curiosity by connotative name of play and color in theater advertisements are common views. Although the participants were informed about the theater play mostly by posters on social media, it was concluded that they liked the theatre play photo sharing and suggestions and theatre play promotion videos.Although most of the participants had a tendency to go to the plays of the acquaintances, likes and followers, it was concluded that the attitude of the actor with the high popularity of the theater play and the advertisements in the foreground were negative. Participants find it important to reach out to more audience and create a culture of watching.