Hidrolize buğday proteini içeren şampuanların deney tasarımı yolu ile optimizasyonu
- Tez No: 59079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, saç ve saçlı derinin temizliği ve bakımı için en yaygın olarak kullanılan şampuanlar; anyonik, anyonik/noniyonik, anyonik/amfoterik yüzey etken madde temelinde hazırlandılar. Her bir yüzey etken madde için 3 ayrı seviyede NaCI ve kokoamid-DEA formüllere ilave edildi. Formüller tam faktöriyel olarak tasarlandı ve her yüzey etken maddenin orta seviyesinde 2'şer tane tekrar deneyi olmak üzere toplam 33 formül tasarlandı. Bu formüllerde viskozite ve köpük ölçümleri yapıldı. Sonuçlar çoklu regresyon, ANOVA ve yapay sinir ağı şebekesi yöntemi ile analiz edildi. Bu amaçla ECHIP ve DANA gibi özel deney tasarımı veri analizi programlan kullanıldı. Anyonik ve noniyonik formüllerin viskoziteye ait R2 değerleri kübik modelde sırasıyla 0.937 ve 0.909, amfoterik formüllerin quadratik modeldeki R2 değeri 0.843 olarak bulunmuştur. ANOVA ve yapay sinir ağı şebekesi metotlarında da R2 değeri 0.95 'in altoda olduğu için viskozite tahminleri kalitatif olarak tahmin edilebilmektedir. Analiz sonucu seçtiğimiz 9 formüle şarüandırıcı olarak hidrolize buğday proteini, koruyucu olarakta Suttocide® A ilave edildi. Bu formüllerde de viskozite ve köpük ölçümleri yapıldı. Sonuçlar protein içermeyen formüllerle kalitatif olarak karşılaştırıldı. Sonuç olarak, yapılan bu 3 veri analizi programı ile formül viskoziteleri kalitatif olarak tahmin edilebilir ve en iyi formül şarüandırıcı madde olarak hidrolize buğday proteini içeren, anyonik/amfoterik yüzey etken madde temelinde hazırlanan formüller olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, different shampoo formulations were prepared to be used in hair cleansing and conditioning. Based on the experimental design anionic, nonionic, and amphoteric surfactants were used in combination with sodium chloride and coco-DEA. Three levels were studied with 3 factors resulting in 33 experiments, including two repetitions at the base level of each surfactant. Formulation viscosity, foam height, measurements were made and the data were analyzed using multiple regression, analysis of variance, and the artificial neural network methodology. The R2 values of the viscosity of anionic and nonionic formulas were found to be 0.937 and 0.909 respectively. The R2 value of amphoteric formula in quadratic model was found to be 0.843. Since the R2 values are lower than 0.95 in the multiple regression and artificial neural network methodology, the viscosity could be predicted qualitatively. Hydrolyzed wheat protein, as a conditioner, and Suttocide® A, as a protective, were added into the nine formulas that were selected as a result of our statistical analysis. The viscosity and foaming were also measured in those formulas. The results were qualitatively compared with the formulas which do not contain protein. Finally, this study concludes that the viscosity of the formulas could be measured qualitatively with all three data analysis procedures and, accordingly the most suitable conditioner type of formulas are found to be the ones that contain protein and are prepared on the base of anionic/amphoteric combination.